2017’de Devletin Kasası Para Cezaları ile Doldurulacak

Devlet bütçesine hatırı sayılır bir katkıda bulunan para cezaları, yeni yılda devreye girecek yeni Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile toplanacak

2017’de Devletin Kasası Para Cezaları ile Doldurulacak
2017’de Devletin Kasası Para Cezaları ile Doldurulacak Haberimport.com
2016 yılının sonuna yaklaşmamızla birlikte yeni yılla ilgili yapılan bütçe planlamaları da kendini göstermeye başladı. Bu planlamalardan biri de 2017 yılında toplanacak para cezaları. Geçmiş yıllara ait veriler ışığında yapılan tahminler, devletin yeni yılda 11 milyar lirayı aşan para cezası toplayacağını gösteriyor.

MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU
Devlet bütçesine hatırı sayılır bir katkıda bulunan para cezaları, yeni yılda devreye girecek yeni Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile toplanacak. Henüz yasalaşmamış tasarıda belirtilen maddelere öre yapılan araştırmalar sonrası bu 11 milyar liralık para cezasının dağılımı da belli oldu. Buna göre net para cezasının 11 miyar 168 milyon 352 bir lira olacağı tespit edilirken; vergi cezaları, diğer gecikmeli ödeme cezaları, karayolu cezaları, çevre idari cezaları ve diğer idari cezalar başlıkları devletin en çok para cezası toplayacağı kategoriler olarak dikkat çekmekte.

VERGİ CEZALARI
11 milyar liralık para cezası bütçesinin %45’lik bir oranla neredeyse yarısını kaplayan vergi cezaları, bu noktada zirvede yer alıyor. Özellikle gelir vergisi ve konut vergisi gibi vergilerden büyük bir gelir beklenirken, lüks vergisi ve taşıt vergisi ise bu kategorinin diğer önemli alt başlıkları arasında yer almakta.

GECİKME CEZALARI
2017 yılında devlet tarafından toplanacak para cezaları sadece vergi kalemiyle de sınırlı değil. Vergi kategorisinin hemen altında, 2.sırada ise %27’lik oranıyla diğer gecikmeli ödeme cezaları alıyor. Zamanında ödenmeyen ve kamu tarafından gecikme kategorisine alınan bu para cezaları, yaklaşık 700 milyon liralık bir bütçeye denk geliyor.

600 MİLYON LİRA
Pastanın büyük kısmında yer alan başlıkların ardından geriye kalan kategorilerden ilki ise yargı başlığı altında kesilen para cezaları. 600 milyon lira ile %5 seviyesinde olan bu sekmenin hemen ardından ise  Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen 120 milyon lira değerindeki cezalar yer alıyor.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X