Apple ile Nokia Arasında Patent Savaşları Yeniden Başladı

Patent bedeli ödeyen firmalardan birisi olan Apple ile Nokai’nın şimdilerde patent kullanma yüzünden kriz yaşanıyor.

Apple ile Nokia Arasında Patent Savaşları Yeniden Başladı
Apple ile Nokia Arasında Patent Savaşları Yeniden Başladı Haberimport.com
Bir zamanların cep telefon denilince akla ilk gelen Nokia firması şimdilerde cep telefonu alanında kaybettiği pazar payını yeniden kazanmak için akıllı cep telefonu üretimine başladı. Bir zamanların cep telefonu standartlarını belirleyen firma cep telefonu alanında bir çok patentinde sahibi. O nedenle bir çok firma Nokia’nın geliştirdiği ve patentini aldığı teknolojileri ürettikleri ürünlerde kullanıyor. Patentli teknoloji kullandığı için kullanma bedeli olarak Nokia’ya patent bedeli ödüyor. Patent bedeli ödeyen firmalardan birisi olan Apple ile Nokai’nın şimdilerde patent kullanma yüzünden kriz yaşanıyor.

Akıllı telefon pazarına geri döneme kararı alan Nokia ile Apple arasında yeni bir patent krizi yaşanıyor. Bir tarafta uzun yıllar sonra akıllı telefon pazarına giriş yapan Finlandiya merkezli Nokia, diğer tarafta sektörün liderlerinden Apple. İki şirket, farklı ülkelerde birbirlerinden şikayetçi olarak yeni bir patent savaşı başlattı.

Peki iki teknoloji devi neden yıllar sonra yeniden karşı karşıya geldi?

Apple Çarşamba günü ABD'nin California eyaletinde gerçekleştirdiği başvurusunda Apple'ın Nokia'nın patentlerine ödeme yaptığının altını çizdi ve şirketin 3'üncü parti şirketleri kullanarak bu patentlerden fahiş fiyatlar almak için girişimlerde bulunduğu iddiasında bulundu.

Ürettiği cihazlarla bir döneme damgasını vuran ve haliyle cep telefonu alanında pek çok patentin de sahibi olan Nokia'nın Apple'a cevabı gecikmedi. Şirket bir gün sonra Apple'a karşı ilk hamlesini yaptı. Nokia, ABD ve Almanya'da yaptığı başvurular ile iPhone'larda kendisine ait teknolojileri kullandığı iddiası ile zararının karşılanmasını talep etti. İki farklı ülkede yapılan karşılıklı suçlamalar önümüzdeki günlerde teknoloji dünyasındaki yeni tazminat haberlerinin habercisi olabilir.
Zira daha önce de benzer bir sebeple karşı karşıya gelen şirket uzun mahkeme sürecinin ardından anlaşma yoluna gitmiş, Apple'ın Nokia'ya 720 milyon dolar tazminat ödediği belirtilmişti.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X