Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu

Ulaştırma Bakanı Arslan tarafından yapılan açıklama ile anketin iptal edildiği ve tünelin adının Avrasya Tüneli olarak belirlendiği kamu oyuna açıklanmıştı.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu
Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu Haberimport.com
Asya kıtası ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli 20 Aralık tarihinde açılıyor. Kamuoyu yakın zamanda tünel adının ne olacağı ile ilgili online anket ile tünelin adını belirleme için oy kullanmıştı. Ulaştırma Bakanı Arslan tarafından yapılan açıklama ile anketin iptal edildiği ve tünelin adının Avrasya Tüneli olarak belirlendiği kamu oyuna açıklanmıştı.

Ücretler Döviz Kurundan Ödenecek

Avrasya tüneli Kazlıçeşme –Göztepe arasında deniz üçte birlik kısmı deniz altından geçen bir hat olarak hizmete 20 Aralık tarihinde başlayacak.  Tünelin geçiş ücreti ve tünelin günde ne kadar süre ile açık  kalacağına dair Ulaştırma Bakanı Arslan şu açıklamalarda bulundu:  "Bütün büyük projelerimizde olduğu gibi uluslararası projeler olması nedeniyle, uluslararası yüklenicilere de açık olması ve uluslararası finans kuruluşlarının da finanse etmesi adına yola çıkıldığı için sözleşmesinde dolar olarak belirtilmiş olmakla birlikte biz her sene yıl başındaki kuru esas alarak, Türk lirasına çeviriyoruz ve bir yıl boyunca ücret TL olarak uygulanıyor. Türkiye'de herhangi bir projede insanımızdan dolar,avro toplamak gibi hiçbir şekilde uygulamamız olmadı, olamaz da zaten. Dolayısıyla ocak başı itibarıyla TL olarak ücret belirlenecek ve belirlenen ücret bir yıl boyunca geçerli olacak. Yılın sonunda tekrar eskale edeceğiz, değerlemeyle yeniden ücret belirlemiş olacağız. Dolayısıyla dolarla geçiş, euroyla geçiş diye bir şey söz konusu değil."

Otomobil 4 Dolar + KDV

Avrasya Tünel’inden otomobiller 4 dolar + KDV, minibüsler ise 6 dolar + KDV karşılığında yıl başında belirlenen dolar kurundan Türk Lirası ödeyerek geçecekler. O senenin sene başı döviz kuruna göre her sene sürücülerin ödeyeceği geçiş ücreti yükselecek ya da düşecek.

Yolculuk Süresi 15 Dakika olacak

Avrasya Tüneli toplam 14,6 KM uzunluğunda bu uzunluğun 5,4 KM’lik kısmı deniz altından geçiyor. Avrasya Tüneli ile Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki yolculuk süresi 15 dakikaya inecek. Daha önce aynı mesafeyi 100 dakikada alan sürücüler 45 dakika daha az yolculuk yapacaklar.

Hız Sınırı 70 KM

Tünelin her iki tarafında hem OGS hem de HGS sistemleri olacak. Sürücüler hızlı ve kesintisiz bir şekilde tünele giriş yaparak yolculuklarını tamamlayacaklar. Tünelde azami hız sınırı 70 KM olarak belirlendi.  Avrasya Tüneli 20 Aralıkta açıldıktan sonra ilk zamanlar 14 saat kesintisiz hizmet verecek ilerleyen zaman diliminde hizmet süresi 24 saat kesintisiz hizmet verecek şekilde programlanacak. Tünelden ilk başlarda günlük 120-130 bin aracın geçeceği tahmin ediliyor.

İlk Başlarda 14 Saat Hizmet verecek

Tünel 20 Aralık'ta açtıktan sonra 30 Ocak'a kadar 24 saat değil, belli bir süre çalışacak. 14 saatle başlayacak uygulama ile en geç 30 Ocak'ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X