BİST ve TMSF TL'ye Geçti

Erdoğan’ın “Dövizleri Türk lirasına ve altına çevirin" çağrısına destek mahiyetinde nakdi varlıklarının TL’ye çevirmeye ve TL hesaplarında tutulmasına karar verdiğini duyurdu.

BİST ve TMSF TL'ye Geçti
BİST ve TMSF TL'ye Geçti Haberimport.com
Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Dövizleri Türk lirasına ve altına çevirin" çağrısına destek mahiyetinde nakdi varlıklarının TL’ye çevirmeye ve TL hesaplarında tutulmasına karar verdiğini duyurdu.

BİST TL’YE DESTEK VERDİ

BİST (Borsa İstanbul)’dan yapılan açıklama şu şekilde; "Borsa İstanbul, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016’dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir" denilerek TL’ye destek verilmesi gerektiği için bu kararları alındığının altını çizdi.

TMSF’DE BUNDAN SONRA TL ÖDEME ALACAK

BİST’in aldığı nakdi varlıkların TL olarak tutulacağının açıklamasından sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) da alacaklarının tahsilatında yabancı para birimleri yerine TL olarak işlemlerin yapılacağını duyurdu.

TMSF'den konuyla alakalı yapılan açıklama şu şekilde "TMSF, bankacılık sektörünün sigorta kurumudur ve vatandaşlarımızın bankalardaki bireysel tasarruflarının sigortacısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenin bir göstergesi olarak, alacaklarımızın tahsilatında ve bundan sonraki satışlarımızda yabancı para kullanılmayacak, işlemler Türkiye'nin egemenliğinin bir parçası olan Türk lirası ile yürütülecektir." denilerek bundan sonraki satışlarda TL ile ödeme alınacağının altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X