Dünyanın En Lüks Markası Tiffany&Co Adından Söz Ettiriyor

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulanlarından biri de, Cara Delevingne'i andıran kaşlarının ve siyah beyaz parçalardan oluşan gardırobunun ötesinde Tiffany & Co.'nun 177 yıllık tarihindeki ilk kadın tasarım direktörü olmasıyla gündeme gelen Francesca Amfitheatrof'du.

Dünyanın En Lüks Markası Tiffany&Co Adından Söz Ettiriyor
Dünyanın En Lüks Markası Tiffany&Co Adından Söz Ettiriyor Haberimport.com
Dünyanın en lüks mücevher markaları arasında yer alan Tiffany & Co lüks ve moda dünyasının gündeminden düşmüyor. Yeni tasarımları kadar tasarımcıları ile de dikkatleri üzerine çeken Tiffany & Co'da yenilikler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın en çok konuşulanlarından biri de, Cara Delevingne'i andıran kaşlarının ve siyah beyaz parçalardan oluşan gardırobunun ötesinde Tiffany & Co.'nun 177 yıllık tarihindeki ilk kadın tasarım direktörü olmasıyla gündeme gelen Francesca Amfitheatrof'du. “Tiffany bir heykel ve ben tüm ayrıntılarını yeniden şekillendirinceye kadar bir yıl harcadım. İlhamla dolu, oldukça verimli bir süreçti” diyerek açıklıyor Francesca yeni eviyle olan bağını.

Tasarımcının ilk başarısı, günlük kullanımı hedefleyen ve minimalist ruba sahip kolye, bilezik ve yüzüklerden oluşan Tiffany T koleksiyonu oldu. “Arşivdeki ikonik tasarımların arasında günlerimi harcadım" diyor Franccsca ve ekliyor; “Çok kıymetli pek çok parça, kasada saklı kaldığı için doğru dürüst gün ışığı bile göremiyor. Bu yüzden Tiflany T.'nin mümkün olduğunca göz önünde tutma hissi uyandıracak parçalardan oluşmasını istedim. Mesela, ofis stilini tamamlayacak. Tiffany olduğu anında belli olacak bir kolye. Hayatınızın parçası olacak bir mücevher, taktıkça daha çok seveceğiniz türden..."

MEYDAN OKUYAN ŞIKLIK

Her zaman modern ve yalın bir stile sahip olan mücevher evi Tiffany & Co. için pratiklik markadan aforoz edilmiş bir kavram sayılmaz. Audrey Hepburn'ün etrafındaki her şey tam anlamıyla klasik olarak nitelendirilebilir ancak o dönemin, cool saç aksesuarlarının idealize edildiği bir dönem olduğunu unutmamak gerek. Tiffany'de Kahvaltı filmindeki meşhur ‘Tiffany Diamond gerdanlık (tam 128.54 karat) bile sarı taşıyla çağının çok ötesindeydi. “Audrey Hepburn'ün görünümünün kendi içinde ters düşmesi beni şaşırtıyor" diyor Francesca ve ekliyor: Her şey mükemmel bir şekilde stilize edilmiş ve monokrom giderken, biranda sarı pırlantayı görüyoruz. Bu, Tiffany T koleksiyonunda da karşımıza çıkan bir şey. Klasik hatlarda, T harfi formundaki bir kolye bir gülümseme oluşturuyor, yüksek kalitedeki bilezikler ve yüzükler esneyebiliyor ve zincirler adeta su gibi akıyor. Her şey fazlasıyla teknikle dolu ama bu aynı zamanda günlük stil ve lüksün arasındaki kontrastı da ortaya çıkarıyor."

KAĞIDA DÖKÜLEN DİSİPLİN

Şaheserlerin lam 177 yıldır süregelen oluşum aşaması, Amfitheatrof'un prensipleriyle de oldukça paralel; ‘Tilfany, Amerikan mirasının getirisi olarak aydınlık ve tazeliği temel alıyor. Sonuç olarak ortaya o nefes kesen parçalar çıkıyor ve marka modernlikle sektörün lideri haline gelebiliyor. Tüm bunlar benim çalışma disiplinimle de birebir örtüşüyor. Eğer aklımda bir şey varsa, onu kağıda dökmeden rahat etmem mümkün değil. Fikrim mükemmel oluncaya dek çizmeye devam ediyorum ve baktığımda, içime sinenlerin hep net hatlara sahip tasarımlar olduğunu görüyorum. Her geçen gün daha fazla kadın kendisi için mücevher salın alıyor ve bu tamamen güzel bir şev bulmalarıyla alakalı. Bir mücevher, Taşıyıcısı hakkında çok fazla şey söyler. dünyaya bakış açısından, ince zevklerine kadar... Mücevherin bir duruşu vardır, bu da gerçeklen önemli bir kriterdir."

FRANCESCA AMFİTHEATROF KİMDİR?

Yarı İtalyan, yarı Amerikalı Francesca Amfitheatrof, kökeni kuyumculuğa dayanan bir mücevher tasarımcısı. Eğitimini Central Saint Martins ve Kraliyet Sanat Koleji'nde tamamlamış. Mezun olur olmaz Alessi için bir koleksiyon tasarlayan Francesca, yeteneğini Chanel, Fendi ve Marni’de de göstermiş. Tiffany & Co.’daki pozisyonunun yanı sıra çağdaş sanatçıların önemli ajanslarından RS&A’ın da kurucu ortağı.

CENNETE UZANAN MİRAS: TİFFANY & CO

Tiffany & Co. mücevherleriyle ön plana çıksa da, tasarımsal yapısı gümüş çatal-bıçak takımları, porselen, kristal, saat ve parfüm üzerine kurulu. Markanın kurucusu Charles Lewis Tiffany, her biri arzu nesnesi olan parçalar sunduğu butiğinin temelini doğal motifler ve renkli değerli taşlar üzerine oturtmuştu. Stilize edilen ilk tasarımlar 1920'lerde Charles Jewis’in oğlu Louis Comfort'tan geldi. Markanın meşhur lambalarını tasarlayan Louis Comfort, değerli taşların tüm koleksiyona nüfuz etmesini sağlayan isim oldu.

NEW YORK'TAN AMSTERDAM'A

Cool ve giyilebilir tasarımlar için artık New York’a kadar mesafe kat etmemize gerek yok. Markanın Avrupa merkezi, Amsterdam PC Hooftstraat'da tüm ihtişamıyla bizi ağırlamaya hazır!

MÜCEVHER TASARIMCISI MELİKE KAPICIOĞLU

İlhamını destansı aşklardan alarak, romantik ve zarif tasarımlar sunan melie by melike; zarafetin, lüksün, tutkunun sembollerini yaratıyor. Modellerin her birinin ardında, derin hikayeler var.

BİYOGRAFİ: 1985 yılında İstanbul'da doğan Melike Kapıcıoğlu, mücevher yapımı ve tasarımı konusunda aldığı tezgah eğitimlerinden sonra, Tasarım Kültürü ve Yönetimi eğitimi de almış. Ardından Londra’da farklı kültürlerden gelen birçok ustadan mücevher yapımında kullanılan farklı teknikler, mıhlama, mine, 3D modelleme ve çizim derslerine devam etmiş. Uluslararası taş eğitimi konusunda lider bir kurum olan GIA’deki eğitiminin ardından da kendi markasını yaratmış.

TANINMASI: Melie By Melike’nin tanınması mücevher parfüm şişeleri ile oldu. Tasarımcı mücevherlerini ‘lüks oyuncaklar’ şeklinde tanımlıyor çünkü ‘jewelry’ kelimesinin Latince kökeni ‘jocale’, yani ‘oynanabilir parça’ anlamına geliyor. Markanın showroom’unda bulunan antika koleksiyonları ise Melie By Melike’nin romantik ruhunu fazlasıyla yansıttığı için hızla tanınmasına neden oldu.

ÇİZGİSİ: Renkli taşların sihrine inanan tasarımcı neredeyse her tasarımında pırlanta, safir, zümrüt, yakut, turmalin ve peridot gibi taşlar kullanıyor. Tasarımların yalın ama sofistike bir çizgisi var. Sıradanlıktan uzak parfüm şişesi, mektup kolyesi, çerçeve kolye gibi yaratılması emek isteyen tasarımlar onun çizgisini tanımlıyor. Tasarımlar modern dokunuşlarla güncellenmiş zamansız, sade, şık, derin ve romantik dünyanın kapılarını açıyor.

İLHAM KAYNAĞI: Melike Kapıcıoğlu’nun en büyük ilhamı aşk... Hayatında önemli yere sahip olan insanlar, duygular, anılar ve etkilendiği hikayeler koleksiyonlarının başrol oyuncuları... Nazım Hikmet’in Vera’ya, Dali’nin Gala’ya, Antonius’un Kleopatra’ya, Güzel’in Çirkin’e ve Şah Cihan’ın Mümtaz Mahal’e duyduğu aşk... Hepsi Melie By Melike’nin Gradiva Koleksiyonu’nda, tutkunun sembolü olan mücevherlerde hayat buluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X