Advert

EKK Toplantı Kararları Perşembe Açıklanacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulunun neticelerini perşembe günü Sayın Başbakanımız Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklayacak. Kararlar alındı ama bu kararlar hemen açıklanmadı. Neden Mali ve Hazine bürokrasisinin teknik düzenlemeler gerektiren, sermaye piyasalarının, BDDK'nın bir kısım konuları var. Onlar dün ve bugün çalışıldı.

EKK Toplantı Kararları Perşembe Açıklanacak
EKK Toplantı Kararları Perşembe Açıklanacak Haberimport.com
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, CNN Türk'te katıldığı "Hafta Sonu" programına katıldı. Kaynak programda kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi. Gündeme dair bir çok konu hakkında bilgiler veren Kaynak EKK’da alınan kararlar hakkında bilgiler verdi.

AB üyelik süreci başta olmak üzere ekonomideki gidişat ve döviz kurları hakkında da bilgiler veren Kaynak 15 Temmuz ile başarılamayanın ekonomi kanadı ile başarılmaya çalışıldığının altını çizerek şunları söyledi:  "Bunun birinci sebebi, bizim aslında 15 Temmuz'dan sonra Bakanlar Kurulunda değerlendirdiğimiz bir hadiseydi. Bu FETÖ, darbe girişimini milletimizin kararlılığıyla ve cesaretiyle başaramadı. Bunun bitmeyeceğini biz öngörüyorduk. Çeşitli yeni varyasyonlarla ülkemize zarar vermeye devam edecekti. İkincisi, Avrupa Birliği'nin maalesef uzun yıllardan beri takip ettiği politikadan vazgeçip daha ırkçı daha radikal bir yöne doğru kayması. Üçüncüsü geçen sene 24 Kasım'da Rusya ile yaşadığımız uçak krizinden sonra turizmde meydana gelen gerilemeler. Buna şunu da ilave etmemiz lazım, gerek DHKP/C'nin, gerek PKK'nın gerekse DEAŞ'ın şehirlerde masum insanlara ve turizme yönelik sabotajlarının da önemli bir miktar payı var."
EKK’nın almış olduğu kararların Başbakan Binali Yıldırım tarafından Perşembe günü açıklanacağının altını çizen Kaynak şunları söyledi: "Ekonomi Koordinasyon Kurulunun neticelerini perşembe günü Sayın Başbakanımız Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklayacak. Kararlar alındı ama bu kararlar hemen açıklanmadı. Neden Mali ve Hazine bürokrasisinin teknik düzenlemeler gerektiren, sermaye piyasalarının, BDDK'nın bir kısım konuları var. Onlar dün ve bugün çalışıldı." diyerek Perşembe günü açıklamanın yapılacağını belirtti.

Dolardaki ve kurdaki yükselişin şirketleri zora sokacağına değinen Kaynak’ın 2001 krizine de değindiği açıklaması şu şekilde: "Bu önemli. Dolardaki yükseliş elbetteki önemlidir ama faizdeki yükseliş şirketlerimizi çok çabuk etkiliyor. Bu kurulun temel niyeti şuydu; 2000 yılındaki gibi, onun sonu 2001 krizine gitmişti, şirketlerin etkilenmesi, bu etkinin bankacılık sistemini etkilemesi ve Türkiye'nin maalesef bir finansal kaosa gitmesi. Hep beraber göreceğiz insanımızın günlük hayatına dokunan, şirketlerimizi finansal anlamda ve bankalarımızı rahatlatacak bir tedbirler paketini Başbakanımız açıklayacak" diyerek rahatlatıcı paket açıklanacağının altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X