Advert

Elektronik Ticaret’e Düzenleme Geliyor

Eylül ayının son haftalarında hazırlanan yasa taslağı için sektör temsilcilerinin görüşleri alınacak. Elektronik ticarete düzenleme yasa tasarısı hazırlanıyor. Sektör temsilcilerinin istek ve çekincelerinin de dikkate alınarak son düzenlemelerin yapılacağının umulduğu E-Ticaret Düzenleme Yasa Taslağı birçok değişiklik ve yaptırımın yanı sıra sektörün gelişmesinin de önünü açacağı ifade ediliyor.

Elektronik Ticaret’e Düzenleme Geliyor
Elektronik Ticaret’e Düzenleme Geliyor Haberimport.com
Elektronik ticareti düzenleme yasa tasarısı hazırlanıyor. Eylül ayının son haftalarında hazırlanan yasa taslağı için sektör temsilcilerinin görüşleri alınacak. Sektör temsilcilerinin istek ve çekincelerinin de dikkate alınarak son düzenlemelerin yapılacağının umulduğu E-Ticaret Düzenleme Yasa Taslağı birçok değişiklik ve yaptırımın yanı sıra sektörün gelişmesinin de önünü açacağı ifade ediliyor.

6563 nolu E-ticaret yasasında değişiklik

Yakın zamanda 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki kanunda bazı düzenlemeleri öngören yasa tasarısı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın e-ticaret siteleri üzerindeki etki ve yetkilerini artıracağı düşünülüyor. 2 yıl önce çıkarılan 6563 sayılı yasa ile özellikle insanları bıktıran istenmeyen mesajların (e-posta, kısa mesaj vs.) önüne geçilmişti. Adı geçen yasa gereği mesaj ve SMS göndermek isteyen kurum ve kuruluşlar karşı tarafının iznini almadan mesaj gönderemiyorlar. İzinsiz gönderilen mesaj veya SMS için gönderen kurum, kuruluş, şirkete ceza işlemi uygulanıyor.

6563 sayılı kanunda yapılacak değişiklikler kısaca şu şekilde;

E-ticaret siteleri kayıt altına alınacak. Yasa ile güvenlik zaafı doğuran güven vermeyen e-ticaret sitelerinin iş yapması engellenmiş olacak. E-ticarette güvenlik ön planda olacak. O nedenle e-ticaret sitelerinin güvenilirliği sorgulanabilecek. Bir çatı altından kontrol edilen E-ticaret siteleri sayesinde sorun yaşanması halinde muhatap bulamama derdi ortadan kaldırılmış olacak. İnternet üzerinden E-ticaret yapan müteşebbislerin T.C. kimlik numaraları, vergi kimlik numaraları, şirket ise MERSİS no ve vergi kimlik No larının bildirilmesi zorunlu olacak. 

KEP adresi gerekli
Yapılan ticaretten dolayı KEP adresi,  varsa mobil uygulama ve alan adı, yapılan e-ticaretin türü, eğer varsa e-ticaret dışı ticari faaliyetler, mal ve hizmetlerin türü, alışverişlerde kullanılan ödeme yöntemleri de ayrıca bildirilecek. Yasanın getirdiği yenililikler ile ülke genelinde e-ticaret istatistikleri oluşturulması sağlanacak. Devlet mekanizması için istatistiki olarak e-ticaretin gerçek büyüklüğünü ortaya çıkmış olacak.  Yakın zamanda devlet tarafından açılan içeriği henüz oluşmamış olan eticaret adresinde e-ticaret ile ilgili bütün istatistik bilgilerin ve sektörler hakkında bilgilerin konulacağı düşünülüyor.
 
Editör: Serhat Yılmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X