Günlük Kiralık Evler KHK ile Denetim Altında

Yeni yayınlanan 678 sayılı KHK ile günlük olarak kiralanan evlerin kimler tarafından kiralandığına dair kimlik bilgilerinin anında bildirilmesi zorunluluk haline geldi. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü girdi.

Günlük Kiralık Evler KHK ile Denetim Altında
Günlük Kiralık Evler KHK ile Denetim Altında Haberimport.com
Son zamanlarda günlük kiralık evler revaçta. Yeni yanınlanan OHAL kanunu ile günlük kiralanan evlerin kimlere kiraya verildiği ile ilgili bilgileri zamanında kolluk kuvvetlerine bildirmeyene ceza geliyor. Yeni yayınlanan 678 sayılı KHK ile günlük olarak kiralanan evlerin kimler tarafından kiralandığına dair kimlik bilgilerinin anında bildirilmesi zorunluluk haline geldi. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü girdi. KHK’ya göre bu bilgileri iletmeyen veya geç iletenlere cezai işlem uygulanacak.

678 sayılı KHK’ya göre, özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak zorundalar. Tutulan bu bilgiler genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak anlık olarak belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine bildirmek zorundalar. Kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyenlere ise 5 bin lira idari para cezası verilecek. Tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek.  Bu işlemlerden doğan cezalara tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X