IMF'ye Göre Büyüme Tahminleri Düşüşte

IMF olarak da bilinen Uluslararası Para Fonu (IMF) son raporunu yayınladı. IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları öncesi her sene yayınladığı dünya ekonomisinin gidişatına ışık tuttuğu “Dünya Ekonomik Görünümü” raporunu yayımladı. Rapora göre Türkiye ekonomisinde gerileme var.

IMF'ye Göre Büyüme Tahminleri Düşüşte
IMF'ye Göre Büyüme Tahminleri Düşüşte Haberimport.com
Kısasa IMF olarak da bilinen Uluslararası Para Fonu (IMF) son raporunu yayınladı. IMF -Dünya Bankası Yıllık Toplantıları öncesi her sene yayınladığı dünya ekonomisinin gidişatına ışık tuttuğu “Dünya Ekonomik Görünümü” raporunu yayımladı. Rapora göre Türkiye ekonomisinde gerileme var.

GSYH AZALIYOR

IMF’nin yayınladığı yeni rapora göre Türkiye için Gayri Safi Milli Hasıla (GSYH)’de artış yerine azalış gözüküyor. Gayri Safi Milli Hasıla büyüme beklentisi 2016 için %3,3 olarak belirtilirken, 2017 yılı için ise %3,0 olarak belirtilmiş. Bu sene ile gelecek sene arasında %0.3 oranında bir azalış söz konusu. Rapor  en son 2015Temmuz’unda yayınlanmıştı. Bir önceki rapor olan 2015-Temmuz raporunda 2016 GSYH için %3.8 olacak, 2017 GSYH için ise %3.2 olacağı öngörülmüştü. Hem 2016 senesi hem de 2017 senesi için yeni rapor ile eski rapor arasındaki beklentilerde düşüşler var.

BELİRSİZLİKLER EKONOMİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Türkiye’nin ekonomisinin düşüşüne neden olan etkilerinin neler olduğuna da yer verile raporda,  özellikle terör saldırısı, başarısız darbe girişimi ve akabinde oluşan belirsizlikler gösteriliyor.

İŞSİZLİK ORANLARI YÜKSEK

Aynı rapora göre, 2016 tüketici fiyat endeksi % 9,8’den %8,4’e gerilecek.  2017 rakamları ise % 8,8’den %8,2’ye çekildi. İşsizlik oranlarında da revizeye gide IMF %10.8 olan işsizlik oranını %10.2 revize etti.
Yayınlanan rapora göre özellikle Avrupa ekonomisinde bir iyileşmenin gözüktüğü asıl düzelmenin gelişmekte olan ülke ekonomilerinde meydana geldiğine vurgu yapılıyor. Gelişmekte olan ülkelerin başını çeken Çin Ekonomisi son 5 yılda yaşadığı durağan ekonomi halinden belirgin şekilde çıkmış gözüküyor.
Editör: Levent Örün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X