Intel Otonom Otomobil Pazarına Giriyor

Intel firması akıllı otomobil alanında çalışma yapmaya biraz geç kaldığını düşünerek bu konuda öncü firmalar olan 2 firma ile yaptığı anlaşma ile teknoloji alanındaki birikimini otomobil sektörüne aktarmayı planlıyor.

Intel Otonom Otomobil Pazarına Giriyor
Intel Otonom Otomobil Pazarına Giriyor Haberimport.com
Günümüz otomobil sektörü her geçen gün gelişim gösteriyor. Son zamanlarda akıllı otomobil konsepti yaygın olarak kullanılan otomobil trendlerinin başında geliyor. Otonom otomobillerin yaygınlaşması için yazılım kadar donanım tarafının da gelişmesi gerekiyor.
Otonom otomobillerin donanım tarafının geliştirilmesi için uzun süredir çalışmalar yapan Delphi Automotive ve Mobileye adlı iki şirket teknoloji alanında lider konumunda olan Intel ile işbirliği anlaşması yaptı. Teknoloji alanında öncü olan Intel ile otomobil ürünleri geliştirme alanında öncü 2 firmanın bu şekilde anlaşma yapmış olması otomobil dünyası yeni bir rüzgar yarattı.

Intel firması akıllı otomobil alanında çalışma yapmaya biraz geç kaldığını düşünerek bu konuda öncü firmalar olan 2 firma ile yaptığı anlaşma ile teknoloji alanındaki birikimini otomobil sektörüne aktarmayı planlıyor. Intel’in Delphi ve Mobileye’a, otonom araç teknolojileri için özel olarak geliştirilmiş işlemciler üreteceği gelen bilgiler arasında.

İki yıl içerisinde bu ortaklık çerçevesinde geliştirilecek sistem sayesinde, otonom sürüş özelliği bulunmayan araçlara bu özelliğin kazandırılabilmesi hedefleniyor. Sistemin merkezinde Mobileye ve Intel’in birlikte geliştirdiği, saniyede 20 trilyon matematiksel işlem yapabilen çipler bulunacak. Bu sistemin daha sonraki versiyonlarının işlem kapasitesinin 2-3 kat daha fazla olması hedefleniyor. Mobileye şimdilik Intel’in i7 işlemcilerini kullanıyor ancak daha sonra, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tanıtılacak yeni işlemcilerin kullanılacağı belirtiliyor.

Haberimport.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X