Advert

MB Kredi Kartı Faiz Oranlarını Değiştirdi

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak yeni hesaplama yöntemi ile temerrüde düşen kredi kartı kullanıcıları önceye göre daha az faiz ödeyecekler.

MB Kredi Kartı Faiz Oranlarını Değiştirdi
MB Kredi Kartı Faiz Oranlarını Değiştirdi Haberimport.com
Kredi kartı faiz hesaplaması için kullanılan yöntem değiştirildi. Merkez Bankası’nın değiştirdiği yeni hesaplama yöntemine göre kredi kartı faiz oranlarında indirime gidildi. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak yeni hesaplama yöntemi ile temerrüde düşen kredi kartı kullanıcıları önceye göre daha az faiz ödeyecekler.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:
Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi değiştirilmiştir. Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirlenecektir. Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir. Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.” denilerek 2017 Nisan öncesi yeniden bir düzenlemenin yapılabilineceği sinyali de verilmiş oldu.

Kredi kartından kısa süreli para çekilmesinin önüne geçilmesi hedeflenen uygulama hakkında Merkez Bankası şu açıklamayı yaptı: “Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır” ifadeleri yer verdi. Böylelikle kısa süreli para çekimlerinde kredi kartı kullanımını azaltmayı hedefleyen MB böyle bir sistemi devreye sokmuş oldu.
Şuan için uygulanan 1 Ocak itibariyle değişecek olan faiz oranları ise şu şekilde; Aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,02, yabancı para için yüzde 1,62, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52, yabancı para için yüzde 2,12 olarak uygulanıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X