OPEC Petrol Üretimine Sınırlama Getirdi

OPEC üyesi ülkeler arasında yer alan İran, Libya ve Nijerya’nın alınan bu karar neticesinde indirime gitmesinin istenmeyeceği gelen bilgiler arasında.

OPEC Petrol Üretimine Sınırlama Getirdi
OPEC Petrol Üretimine Sınırlama Getirdi Haberimport.com
OPEC petrol üretiminde sınırlamaya gitti. OPEC’in vardığı karar gereği günlük üretimi 32.5 milyon varilde sabitledi. Bu karardan sonra petrolün varil fiyatında 3 dolarlık yükseliş yaşanarak 50.75 dolara yükseldi.

OPEC toplantısının ardından sert yükseliş yaşayan Brent petrol 50 dolar seviyelerini aştı. Daha önce Eylül ayında Cezayir’de yapılan OPEC toplantısında ön anlaşma sağlanmış ve Aralık ayından itibaren 32.5- 33 milyon varilde sabitlenmesi konusunda hem fikir olunmuştu. O anlaşma gereği OPEC üyesi ülkeler Aralık ayından itibaren belirlenen üretim seviyesine çekilecek.

İran petrol piyasasındaki pazar payını Suudi Arabistan almıştı

OPEC üyesi ülkeler arasında yer alan İran, Libya ve Nijerya’nın alınan bu karar neticesinde indirime gitmesinin istenmeyeceği gelen bilgiler arasında.  İran’a uygulanan ambargo nedeniyle İran petrol piyasasındaki pazar payını kaybetmiş onun yerini Suudi Arabistan almıştı. Son varılan günlük üretim azalışı işleminden İran’ın muaf tutulacak olması İran için petrol piyasasındaki pazar payının yeniden artırmasına olanak sağlayacaktır.

İran 3.8 milyon varil olan günlük üretim miktarını 4.2 milyon varile çıkarmak istiyor. Aynı şekilde İran, Suudi Arabistan’ın 10.5 milyon varil olan günlük üretimini 9.5 milyon varile indirmesini istiyor. İran’ın bu isteğinin ne kadarının gerçekleşeceğini ilerleyen zaman diliminde göreceğiz. Dünya petrol fiyatlarının gidişatı için önem arz eden günlük petrol üretiminin sınırlandırılması nedeniyle petrol fiyatlarında yükseliş yaşanacağı uzmanların üzerinde durduğu konular arasında.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X