OPEC Petrol Üretiminin Kısılması Konusunda Anlaşamadı

Son birkaç ayda dünya petrol üretiminin zirvesinde bulunan ülkeler, üretim kapasiteleriyle ilgili yaptıkları açıklamada bunun tam tersini söylemeye başladılar.

OPEC Petrol Üretiminin Kısılması Konusunda Anlaşamadı
OPEC Petrol Üretiminin Kısılması Konusunda Anlaşamadı Haberimport.com
Son zamanlarda dünya genelinde petrol üretiminin sınırlandırılacağı yönündeki söylentiler iyice konuşulmaya başlanmış, petrol piyasası bu söylentiye ciddi şekilde kulak vermişti. Fakat özellikle son birkaç ayda dünya petrol üretiminin zirvesinde bulunan ülkeler, üretim kapasiteleriyle ilgili yaptıkları açıklamada bunun tam tersini söylemeye başladılar.

OPEC PETROL ÜRETİMİNDE ANLAŞAMADI
Petrol alışverişini dünya çapında yöneten topluluk olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), toplam petrol üretimini bir miktar azaltma kararı almıştı. Nitekim Eylül ayında OPEC’in petrol üretimi günde 33,5 milyon varile ulaşmışken, örgütün amacı ise bu düzeyi kademeli olarak aşağı çekmek ve önce 33 milyon, sonra da 32 milyon varil seviyesine indirmekti. Fakat bu karara Irak’tan bir itiraz geldi.

IRAK GELİRE İHTİYACIM VAR DEDİ
Irak’ın Petrolden Sorumlu Bakanı Jabar Ali, ülkesinin hali hazırda terör örgütü IŞİD ile savaştığından ekonomik gelire ihtiyaç duyduğunu ve bu gelir için en makul kaynağın petrol üretimi olduğunu belirterek, OPEC’in alacağı olası bir karardan muafiyet talep etti. OPEC’e bağlı olmasına rağmen bu karardan muaf olan Libya  ve Nijerya gibi ülkeler, Irak’ın bu talebindeki en önemli kozu.

SUİDİ ARABİSTAN IRAK’A DESTEK VERDİ
Irak’ın örgüte yaptığı bu talep OPEC üyesi ülkelerde de ses getirdi. Irak gibi petrol üretiminin azalmasına karşı olan ülke sayısı da bir hayli fazlayken, Suudi Arabistan Enerji Bakanı da Irak’a arka çıktı. Bakan aynı zamanda ülkesinin Rusya ile de bu konuda sıkı bir iletişimde olduğunu ve örgütün alacağı herhangi bir karara Rusya’nın da sadık kalacağını belirtti.

MUAF OLMAK İSTİYORLAR
Irak, İran ve Suudi Arabistan gibi örgütün büyük petrol üreticileri ve söz sahibi olan ülkeleri petrol üretiminde bir düşüşten ziyade artışa gidilmesini isterken, artışa gitmemesi durumunda OPEC’ten çıkacak herhangi bir aksi karar durumunda ise kendilerinin bu karardan muaf tutulması konusunda hemfikirler.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X