Reklam Sektöründe Başarının Yolu Motivasyondan Geçiyor

Türkiye’nin ve dünyanın lider markaları için düzenlenen inovasyon festivali Cofuture katılımcıları için MEC ve Poltio işbirliği ile hazırlanan anket sonuçlarına göre, reklam ve pazarlama sektörü çalışanlarının başarı kriterlerinin başında motivasyon geliyor.

Reklam Sektöründe Başarının Yolu Motivasyondan Geçiyor
Reklam Sektöründe Başarının Yolu Motivasyondan Geçiyor Haberimport.com

WPP tarafından düzenlenen Cofuture İnovasyon Zirvesi, Türkiye’deki medya ve pazarlama dünyasını inovasyon odağında bir araya getirdi. Etkinlikte MEC ve Poltio iş birliği ile hazırlanan ankete reklam ve pazarlama sektörü profesyonellerinden 250 kişinin katılımı ile reklam sektörünün başarı motivasyonun sırlarını öğrendik.

Ankete katılan reklam ve pazarlama sektörü çalışanlarına göre, başarılı olmak için çok çalışmak dışında yüzde 41 ile ilk sırada motivasyon geliyor. Zincirlerini kıramadığından şikayet eden çalışanların önündeki en büyük engelin “nereden başlayacaklarını bilememeleri” olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 37.

Sektör çalışanlarının önüne çok zorlayıcı bir iş geldiğinde yüzde 42’sinin ilk tercihi, “kendi başına halletmenin bir yolunu bulmak” oldu. Katılımcıların yalnızca yüzde 28’i, yapabilen birinden yardım isteyeceğini ifade etti.

Hayalleri gerçekleştirmenin sırrı: Kendine inanmak!

Peki aklına orijinal bir fikir gelen reklam ve pazarlama sektörü çalışanları ne yapıyor? Yüzde 46’sı güvendiği bir iki kişiye bahsederek fikirlerini almayı tercih ediyor.

Çalışanların yüzde 37’si ise en büyük hayalini gerçekleştirmek için kendine inanmaları gerektiğine kanaat getiriyor. Her dört çalışandan biri ise maddi kaynağı bulmanın ve doğru zamanlamanın önemli olduğunu düşünüyor.

En fazla ilham veren kişi Kathrine Switzer

Sektör çalışanlarının ilham aldıkları isimlerin zirvesinde 60 yıl boyunca erkeklerin koştuğu Boston Maratonuna katılan ilk kadın olarak tarihin akışını değiştiren Kathrine Switzer yer alıyor. İkinci sırada ise sıradan bir vatandaşın hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebileceğinin en önemli örneklerinden birine imza atan Walt Disney geliyor. Üçüncü sırada ise Amerika Birleşik Devletleri’nin endüstriyel tasarım tarihini değiştiren Raymond Loewy bulunuyor.

İki gün süren etkinlik boyunca katılımcılar, WPP şirketleri ve teknoloji ile inovasyon alanında çalışan girişimcilerle bir araya gelerek, ihtiyaçlarına yönelik yeni çözümler üretebilme şansı yakalarken, farklı girişimlerle tanıştılar ve çözümlerini deneyimleme fırsatı buldular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X