Trump Önde Dolar, Euro Tarihi Zirvede

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın anketlerin gösterdiğinin zıddına belli olan sandalye sayısına göre önde olması dolar kurunu 3.30 lira seviyesine çıkardı. 3.30 lirayı gören dolar bu rakam ile tarihi zirvesini görmüş oldu.

Trump Önde  Dolar, Euro Tarihi Zirvede
Trump Önde  Dolar, Euro Tarihi Zirvede Haberimport.com
ABD Başkanlık seçimlerinde Trump Başarısı
Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın anketlerin gösterdiğinin zıddına belli olan sandalye sayısına göre önde olması dolar kurunu 3.30 lira seviyesine çıkardı. 3.30 lirayı gören dolar bu rakam ile tarihi zirvesini görmüş oldu.

DOLAR – EURO TARİHİ ZİRVE
Trump’un seçimi önde götürüyor olması nedeniyle dolar kuru tüm dünya genelinde artış gösteriyor. Sabah saatlerinde Asya ülkelerinin borsalarının açılması ile 3.30 seviyesine kadar çıkan kur ilerleyen zamanlarda 3.22- 3.24 seviyesine geriledi. Diğer para birimleri de dolardaki yükselişe paralel olarak atağa geçti. Euro 3.68 seviye kadar çıkarak tekrar 6 kuruş gerileyerek 3.62- 3.63 seviyelerinde sabitlendi. Dolarda olduğu gibi Euro’da tarihi zirveleri görmüş oldu.

270 DELEGEYE ULAŞAN
Türkiye saati ile 8:30’da elde edilen verilere göre Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, delege sayısını 215'e çıkardı. Başkanlık yarışını önde götüren Donald Trump ise 254 delegeye ulaştı. Şuan itibariyle Trump önde gidiyor. 270 delegeye sayısına ulaşan aday, ABD'nin yeni başkanı olacak. 
Aynı şekilde Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler kontrolü ele geçirdi. Salt çoğunluk olan 218'i geçerek şimdiden 221sandalye kazandı. Demokratlar ise 158 sandalyede kaldı. Halen belli olmayan 56 koltuk var.

CNN ANKETİ
Oy kullanıldıktan sonra CNN’de yapılan anketler seçmenin nabzını tutmak için ibre görevi görüyor. CNN televizyonunun yaptığı anket göre, seçmenin yüzde 38'i değişim istiyor. Seçmenin yüzde 62'si kime oy vereceğine eylül ayı öncesi karar verdi. Seçmenin yüzde 22'si tecrübeye oy verdiğini belirtiyor. 30 yaş altı seçmenin yüzde 54'ü Clinton, yüzde 34'ü ise Trump'a oy verdi. Seçmenin yüzde 63'ü münazaralara göre karar verdi.

EKONOMİ ABD’DE GÜNDEMİ BELİRLİYOR
Seçmenin yüzde 52'sine göre en önemli konu ekonomi. Seçmenin yüzde 58'i adalet sisteminin adil olmadığını düşünüyor, yüzde 25'i tepki oyu verdiğini belirtti, yüzde 52'si DAEŞ'le mücadeleyi başarısız buluyor.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X