Advert

Tüketici Güven Endeksi Negatif Seyirde

Genel seçimlerin ardından sakin bir şekilde seyreden ve Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından negatif yönde değişen indeks, Ekim ayı itibarıyla da bu eğilimini sürdürdü.

Tüketici Güven Endeksi Negatif Seyirde
Tüketici Güven Endeksi Negatif Seyirde Haberimport.com
Her ay Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ortaklaşa olarak hesaplanan ve tüketicilerin güncel ekonomik durumlarla ilgili beklentilerini belirten tüketici güven endeksinin ekim ayı oranları hesaplandı. Özellikle Kasım 2015’te düzenlenen genel seçimlerin ardından sakin bir şekilde seyreden ve Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından negatif yönde değişen indeks, Ekim ayı itibarıyla da bu eğilimini sürdürdü.

DÜŞÜŞ EĞİLİMİ HAKİM
TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Eylül 2016’da 74,29 olarak belirlenen endeks, Ekim 2016 için 74,04’ü buldu ve %0,3’lük bir düşüş gösterdi. Yine tüketici güven endeksine göre hesaplanan ev halkının maddi durum beklentisi de Eylül ayına göre %2,2’lik bir artış gösterirken, genel ekonomik durum beklentisi ise 102,92’den 101,62’ye düştü.

İŞŞİZLİK ÖNEMLİ
Çeşitli konu başlıkları altında yapılan tüketici güven endeksi araştırmalarının alt başlıklarından biri de işsizlik. Buna göre işsiz sayısı beklentisi kategorisinde Eylül ayına göre %4,1’lik bir azalma ile 77,16 puanı görürken, tasarruf etme ihtimali ise %7,2’lik bir yükseliş gösterdi.

TASARRUF EĞİLİMİ HAKİM
Özellikle Temmuz ayında gerçekleşen darbe girişiminin ardından negatif yönde seyreden tüketici güven endeksinin ülke içi ekonomi hakkındaki düşünceleri de bu istatistiklerle birlikte ortaya çıktı. Buna göre tüketici genel endeksinin düşmesi genel olarak kamuoyunun ülke içi ekonomiye olan güveninin azaldığını gösterirken, işsizlik konusundaki indeks düşüşü ise yakın gelecekte işsizlik oranın azalacağı yönünde bir beklenti olduğunu belirtiyor.  Tüm bunların yanında genel ekonomik durum beklentisindeki %2’lik düşüş ve tasarruf ihtimalindeki %7 civarındaki artış ise kamuoyunun yakın dönemde ekonomik sıkıntı beklediği ve bu nedenle tasarruf yolunu tercih ettiğine dair önemli bir işaret.

KASIMIN SON HAFTASI
Merkez Bankası tarafından TÜİK’e yaptırılan tüketici güven endeksi araştırmaları Kasım ayında da yapılacak ve sonuçlar Kasım’ın son haftası kamuoyuyla paylaşılacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X