Türk-İş Asgari Ücretin 1600 TL Olmasını İstiyor

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin artırdığı rakam olan bin 300 liralık asgari ücretin geçinmek için yeterli olmadığının altını çizerek, bu rakam ile geçinmenin zor olduğunu belirtti.

Türk-İş Asgari Ücretin 1600 TL Olmasını İstiyor
Türk-İş Asgari Ücretin 1600 TL Olmasını İstiyor Haberimport.com
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin artırdığı rakam olan bin 300 liralık asgari ücretin geçinmek için yeterli olmadığının altını çizerek, bu rakam ile geçinmenin zor olduğunu belirtti. Asgari ücretin artırılarak bin 300 liraya yükseltilmesinin olumlu olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu: "Asgari ücrette bu yıl yapılacak artış, geçen yılın gerisinde kalmamalı diye düşünüyoruz. Bizim bu düşüncemizi TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin net yaşam maliyeti rakamı da destekler nitelikte. Devletin kurumuna göre, tek bir işçinin yaşama maliyeti geçen yıl net bin 600 liraydı. Bu rakam bu yıl en az yüzde 10 artacak ama biz asgari ücrette 2017 için bu rakama imza atmaya hazırız. Bu işi fazla uzatmaya gerek yok, bize TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu net bin 600 lirayı versinler bu iş bitsin." Bin 600 lira yapılması için çaba sarf edeceklerine vurgu yapan Atalay, asgari ücretin 6,5 milyon işçiyi yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Türk-İş asgari ücret için enflasyon oranı, geçim şartları, döviz kurlarındaki artış ve ekonomideki genel durumu göz önünde bulundurarak fiyatı belirleyerek bu rakam ile pazarlığa oturacağı tahmin ediliyor.

Asgari ücret, şuan bekâr bir işçi için brüt bin 647 lira olarak uygulanıyor. Bu rakamdan vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş işçinin eline geçiyor. Bin 300 liralık asgari ücret kapıcılarda gelir ve damga vergileri kesilmediği için biraz daha yüksek oluyor. Kapıcılar net bin 399 lira 95 kuruş asgari ücret alıyorlar.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

  • Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.
  • Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) oturuyor.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan açılış toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor.
  • Komisyon, bu toplantılarda TÜİK'ten ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyetini hesaplanması başta olmak üzere ilgili kurumlardan bilgiler talep ediliyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X