TÜSİAD başkanından OHAL ve KHK eleştirisi

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıya iş ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

TÜSİAD başkanından OHAL ve KHK eleştirisi
TÜSİAD başkanından OHAL ve KHK eleştirisi Haberimport.com
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşma ile OHAL, idam cezaları, Terörler mücadele, döviz kurları hakkında gündeme dair konulara değindi. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıya iş ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’ yaptığı konuşmada devam eden ve uzatılan OHAL’in ülkeye ve ekonomiye etkileri hakkında yaptığı konuşmada şunları söyledi:  "Bazı OHAL uygulamaları özellikle Anadolu'da ticari hayatı kötü etkiliyor. OHAL'in bir an önce kaldırılması, KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz. Toplumsal mutabakatın zemininin oluşturulması, birleştirici söylemlerin hayata geçirilmesini istiyoruz" diyerek OHAL’in Anadolu’da ticareti bitirme noktasına getirdiğine değindi.

Konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım'a da seslenen Cansen Başaran Symes toplantı "Batı'dan kaynaklanan ancak hemen toplumlarda ideal veya gerekli değerler olarak kabul edilen hukukun üstünlüğü, erkler arası güç dengesi, yargıın bireysel hak koruması, yargılamanın insan onuruna uygun şekilde yapılması AB'nin ortak paydalarıdır. Türkiye'nin bu konularda yıllar önce verdiği kararından dönmemesi gerekir. İdam cezası tartışmalarını bu bakımdan sakıncalı buluyoruz" diyerek Başbakan Binali Yıldırım’a AB konularında verdiği kararlardan dönmemesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Son zamanlarda dolar kurunda yaşanan yükseliş konusunda da fikirlerini söyleyen Symes şunları söyledi: "Kurdaki hızlı yükseliş elbette yalnızca Türkiye'den kaynaklanmıyor, ancak en fazla değer kaybeden para biriminin TL olması üzerinde düşünmeliyiz. Ekonomimiz borçlarını ödeyebiliyor ama devamlılığı bize güç gözüküyor. Vatandaş ortak hafızasında ekonomik dalgalanmalar hep derin krizlerle örtüşüyor" diyerek TL’nin en fazla değer kaybeden para birimi olduğunun bilinmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir durum olduğunun altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X