Advert

Yurt Dışından Alınan Cihazlara Ek Ücret

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanuna göre cep telefonlarından 20 Euro, bilgisayar ve tabletlerden 10 Euro ek ücret tahsil edilecek.

Yurt Dışından Alınan Cihazlara Ek Ücret
Yurt Dışından Alınan Cihazlara Ek Ücret Haberimport.com
Yurt dışından alınarak ülkeye getirilen elektronik cihazlardan 2017 yılı içinde bir defa olmak üzere ek ücret alınacak. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanuna göre cep telefonlarından 20 Euro, bilgisayar ve tabletlerden 10 Euro ek ücret tahsil edilecek. 2017 yılında bir defa olarak uygulanacak ek ücret tahsili ile hazineye ek gelir elde edilmiş olacak.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karar metni şu şekilde; “Ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek televizyon, radyo, video, uydu alıcı cihazları, birleşik cihazlar ile bunların dışında kalan radyo televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazlar için bir defaya mahsus ve 2017 yılı için geçerli olmak üzere ekli listede belirtilen ücretlerin alınması; Başbakan Yardımcılığı (Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü)’nın 22/11/2016 tarihli 289253 sayılı yazısı üzerine, 4/12/1984 tarihli ve 3093 sayılı kanunun 4 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 28/11/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.” Bu şekilde bir uygulamanın getirilmesi kamuoyunda 2000’li yıllarda kısa süre için kanunlaştırılan “özel iletişim vergisi”ni hatırlattı. Özel iletişim vergisi geçici olarak tahsil edileceği düşünülerek vatandaştan tahsili yapıldı. O günden bu güne cep telefonu hattı olan herkes devlete “özel iletişim vergisi” adı altında ekstra vergi ödemektedir.

Kamuoyu yürürlüğe giren bu kararın akıbetinin özel iletişim vergisi gibi olmaması gerektiğini düşünüyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X