Advert

ABD’nin yeni Başkanı Trump Hızlı Başladı

Görevi aldıktan sonra hemen 2 ile 3 milyon arasında olduğu tahmin edilen kaçak göçmenin sınır dışı edileceğini açıklayan yeni başkan Meksika sınırına duvar meselesi hakkında da açıklamada bulundu.

ABD’nin yeni Başkanı Trump Hızlı Başladı
ABD’nin yeni Başkanı Trump Hızlı Başladı Haberimport.com
Görevi aldıktan sonra hemen 2 ile 3 milyon arasında olduğu tahmin edilen kaçak göçmenin sınır dışı edileceğini açıklayan yeni başkan Meksika sınırına duvar meselesi hakkında da açıklamada bulundu.
CBS televizyonunda katıldığı bir programda Meksika sınırına duvar ve göçmenlik konusu başta olmak üzere birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

SINIR DIŞI EDİLECEKLER

Yasa dışı işe karışmış göçmenlerin ya hapse atılacağını yada sınır dışı edileceğine vurgu yapan Trump şunları söyledi; “Yapacağımız şey şu; suç işleyen ya da sabıkası olanları, çete üyelerini, uyuşturucu tüccarlarını, muhtemelen 2 milyon, hatta 3 milyon da olabilir, bu kişileri ülkeden ihraç edeceğiz ya da hapse atacağız. Ama onları ülkeden çıkaracağız, burada yasadışı olarak bulunuyorlar” diyerek konu ile ilgili çalışmalara göreve başlamasının ardından bir an önce başlanacağına vurgu yaptı.

ÖNCE SINIR GÜVENLİĞİ

Önceliğin sınır güvenliği olduğunun altını çizen Trump öncelikle sınırı güvenli hale getirip sonra kaçaklar üzerinde çalışma yapılacak “Ancak bu kararı vermeden önce sınırımızı güvenli hale getireceğiz, bu çok önemli” ifadesini kullanarak sınır güvenliği konusunda Meksika sınırına işaret etti.

DUVAR VE ÇİT OLACAK

Meksika sınırı yer yer duvar ile kapatılacak bazı yerlerinde ise çit olmasının daha iyi olacağına vurgu yapan Trump “duvarın daha uygun olduğunu “ama bazı yerlerde de“çitlerin kurulabileceğini” söyleyerek sınırın bir şekilde kapatılacağını beyan etti.

 AŞIRILIĞA SON VERİLMELİ

Donald Trump, seçim zaferinden sonra destekçilerinin bazı azınlık gruplarını taciz ettiğine dair haberlerden "üzüldüğünü ve şaşırdığını" da belirtirken, destekçilerinden bu tür hareketlere son vermelerini istedi.

ÖNCELİK ABD’NİN SORUNLARI OLACAK
Başkanlık seçimlerinde rakibi Clinton hakkında kendisine sorulan soruya da kampanya zamanında olduğundan daha makul cevap veren Trump “"Bunun hakkında düşüneceğim. Onlar iyi insanlar, onlara zarar vermek istemiyorum. İstihdam, sağlık sistemi, sınır ve göçmenlik konularına odaklanmak istiyorum. Harika bir göçmenlik yasası çıkarmak istiyoruz. Dile getirmekte olduğumuz diğer tüm şeylere odaklanmak niyetindeyim" diyerek asıl odaklanmak istediği konunun ABD’nin sorunları olduğunu tekrar vurguladı.

ÇİFTE STANDART OLMAMALI
Kendisini protesto edenlere de seslenen Trump "Ülkemizi geri getireceğiz. Elbette korkmayın. Daha yeni seçimi geride bıraktık ve biraz zaman verilmeli. Eğer Hillary kazansaydı ve benim destekçilerim sokaklara çıkıp protesto etseydi herkes 'bu korkunç bir şey' derdi. Çok farklı bir tavır olurdu. Burada bir çifte standart var" diyerek kendisine zaman verilmesi gerektiğine ve başkanlığına karşı olan kişilere de korkmamaları yönünde telkinde bulundu.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X