Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile Müzakereleri Donduralım

Avrupa Birliği’nin Strasbourg'da yapılan bu günkü toplantısında Türkiye ile müzakerelerin gidişatı geniş yer buldu.

Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile Müzakereleri Donduralım
Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile Müzakereleri Donduralım Haberimport.com
AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AB ile Türkiye arasında süre gelen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması önerisinde bulundu.  Piri’nin bu görüşü Avrupa Birliği’ndeki siyasi gruplar tarafından da makul olarak görülüyor.
Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’de yaşanan OHAL süreci uygulamalarını göz önüne alarak görüş bildiren Piri, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularındaki geriye gidiş yaşandığının görüldüğüne vurgu yaparak üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması yönünde görüş belirtti.

Avrupa Birliği’nin Strasbourg'da yapılan toplantısında Türkiye ile müzakerelerin gidişatı geniş yer buldu.

 Ölüm cezasının geri getirilmesi çalışmalarını eleştiren AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini “iki taraf da kaybeder” diyerek hem Türkiye’nin hem de AB’ye üye ülkelerin kaybedeceğinin altını çizdi. Ayrıca “Eğer üyelik süreci sona ererse, iki tarafın da kendisini kaybet-kaybet senaryosu içinde bulabileceğini sanıyorum” diyerek sürecin sonlandırılması halinde zarar gören tarafın her iki taraf olacağına vurgu yaptı.

AP Türkiye Raportörü Hollandalı Parlamenter Piri, Darbe girişimi sonrası yaşananların ve Ankara’nın göstermiş olduğu ve uyguladığı politikaların sıkıntılı olduğunu belirterek “üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması görüşünde olduğunu belirtti.
AP grup toplantılarında genel olarak Türkiye ile üyelik müzakerelerinin 15 Temmuz’dan sonra uygulamaya konulan OHAL nedeniyle hukuk devleti ilkelerini askıya aldığı vurgusu yapıldı.

Müzakerelerin dondurulması ile ilgili bildirge Perşembe günü üye ülkeler tarafından oylanacak. Bu günkü yapılan toplantıda kararlaştırılan sonuç bildirgesinin Perşembe günü yapılacak olan toplantıda bütün üyeler tarafından kabul edileceğine inanılıyor.
 Avrupa Parlamentosunda alınan bu karar bağlayıcı olmamakla beraber üye ülkelerin liderlerine tavsiye niteliğinde olması nedeniyle liderler kararı dikkate alacaklardır. O nedenle aralık ayında toplanacak olan AB liderleri bu tavsiye kararına önem atfedip kayıtsız kalmayacakları belirtiliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X