Başkan adayı Donald Trump, İsrail'in güvenliği için Kudüs önemli

Amerika Birleşik Devletleri’nde kasım ayında Başkanlık seçimi yapılacak. Barack Obama’nın görevinin sonlanacağı ve ABD’nin yeni başkanının seçileceği kasım seçimlerine 2 başkan adayı da “kazanacağım” gözü ile bakıyor.

Başkan adayı Donald Trump, İsrail'in güvenliği için Kudüs önemli
Başkan adayı Donald Trump, İsrail'in güvenliği için Kudüs önemli Haberimport.com
Aşırı çıkışları ile dikkatleri üzerine çeken Donald Trump, Başkan seçilmesi durumunda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde kasım ayında Başkanlık seçimi yapılacak. Barack Obama’nın görevinin sonlanacağı ve ABD’nin yeni başkanının seçileceği kasım seçimlerine 2 başkan adayı da “kazanacağım” gözü ile bakıyor.

Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıyacağız
Başkan adaylarından Donald Trump, İsrail Başbaka’nı ile baş başa görüşmesinde dile getirdiği “Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıyacağız” sözleri Trump’un İsrail-Filistin ve İsrail’in bölgedeki konumu hakkındaki ilk sözleri değil.

ABD- İsrail ortak çıkarları var
İsrail Başbakan’ı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler toplantısı için New York’ da bulunduğu sırada Başkan adayı Donald Trump İsrail Başbakan’ı  Binyamin Netanyahu’ya “İsrail ile ABD’nin stratejik ortak” olduğunun altını çizerek “ortak çıkarlar ve değerler çerçevesinde İsrail’in güvenliğinin önemli olduğunu” aktardığı toplantı baş başa gerçekleşti.

Hillary Clinton’da İsrail Başbakanı ile
Diğer yandan kazanma olasılığı daha yüksek olan diğer başkan adayı Hillary Clinton’da İsrail Başbakan’ı Binyamin Netanyahu ile birebir görüşme gerçekleştirdi.

Başkanlık yarışında fark %2
Amerika’da Başkanlık yarışı son hızı ile devam ederken iki başkan arasındaki puan farkının %2’lere düşmesi Hillary Clinton ‘un hem Donald Trump’un seçim çalışmalarına hız vermesine neden oldu.  

Başkan adayları canlı yayına çıkacak
Hillary Clinton ve Donald Trump canlı yayınlanacak bir televizyon programına katılacaklar. Kendilerine sorulan sorular cevaplayacak olan başkan adaylarının canlı programını 100 milyondan fazla kişinin canlı olarak seyretmesi bekleniyor. İkili arasında ilk defa gerçekleşecek canlı program yayınının başkanlık seçiminin gidişatını değiştireceği vurgulanıyor. Canlı yayın programlarının bu nedenle önemli olduğu vurgulanıyor.  Başkan adayları bu canlı yayından sonra seçime kadar 2 defa daha canlı yayına çıkacaklar.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X