Büyükelçi Karlov'a silahlı saldırı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırganın kimliği ve mesleği ile ilgili olayın oluş şekli ile ilgili ve büyükelçiye yapılan hastanedeki müdahaleler hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.

Büyükelçi Karlov'a silahlı saldırı
Büyükelçi Karlov'a silahlı saldırı Haberimport.com
Rusya'nın Büyükelçisi Andrey Karlov,  Ankara’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Katıldığı bir fotoğraf sergisinde Mevlüt Mert Altıntaş'ın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Rus Büyükelçi 2,5 yıldır Ankara’da görev yapıyordu. Mevlüt Mert Altıntaş'ın Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube'sinde polis olduğu olaydan sonra anlaşıldı. Aydın, Söke doğumlu Manisa kütüğüne kayıtlı olan saldırgan suikast sonrası güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi. Olay yerine çok sayıda üst düzey yetkili gelerek olay hakkında bilgiler aldılar. Olaydan sonra açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırganın kimliği ve mesleği ile ilgili olayın oluş şekli ile ilgili ve büyükelçiye yapılan hastanedeki müdahaleler hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre saldırgan  "Allahu ekber. Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek" diye bağırarak silahını ateşledi.

Büyükelçiye yapılan suikast Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) gündemine taşınacağını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Türkiye – Rusya ilişkilerinin etkilenmeyeceğinin üzerinde durdu. Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkan Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç Rusya televizyonuna yaptığı açıklama ile  Büyükelçi Andrey Karlov'a yapılan suikastın Rusya ve Türkiye iki ülkenin birlikte soruşturulması gerektiğini üzerinde durdu.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X