Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Televizyonuna Röportaj Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye- İsrail ilişkilerinden, İsrail- Filistin meselesi ve ortadoğuda yaşanan sıkıntılarda dahil olmak üzere bir çok konu hakkında değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Televizyonuna Röportaj Verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Televizyonuna Röportaj Verdi Haberimport.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerin normale dönmesi için ne gibi sarf ettiğini de şu sözler ile ifade etti:  "Tabii o da benim sürekli ileri sürdüğüm üç maddeydi biliyorsunuz. Bir tanesi, özür meselesiydi; Marmara Gemisi ile alakası. Bir diğeri, malum tazminat meselesiydi. Bir diğeri de bu ambargonun kaldırılması, ablukanın kaldırılması olayı idi. O telefon görüşmemizde Sayın Netanyahu, bu özür meselesini gerçekleştirdi. Daha sonra tazminat konusu da yoluna girdi. Abluka kaldırılması meselesinde de şu anda bir sürecin içerisindeyiz. Büyük ihtimalle o da kalkacak, öyle gözüküyor. Yani şu anda aslında kalkmış gibi de görünüyor. Bu konuda da münasebetler şu anda iyi. Normalleşme sürecine ciddi manada yaklaşıldığını zannediyorum." Diyerek sürecin bu şekle gelmesi için çok çaba sarf edildiğini belirten Erdoğan özür meselesi hakkında da bilgiler verdi.

Filistin – İsrail arasındaki sorunlar hakkında da düşüncelerini açıklayan Erdoğan “Hamasın silah kullanması konusunda da ”şunları söyledi:  "Şimdi bakın, burada çok samimi bir şeyi söylemem lazım; mesela siz İsrail adına bu silahla Gazze'nin vurulmayacağını bana söyleyebilir misiniz? Gazze'nin, Filistin'in silahla vurulmayacağını, bombalarla vurulmayacağını söyleyebilir misiniz? Bakın Ehud Olmert döneminde biz tam her şeyi bitirmiş, anlaşmaların yapılacağı bir hale gelmiştik Suriye-İsrail arasında ve 'hafta sonu cuma gününe kadar hemen şu cümle de düzeltilsin ve ondan sonra da bu anlaşma imzalansın' noktasına gelmişti. Karşı tarafta Ehud Olmert vardı ve o zaman Esed adına bizler işi yürütüyorduk. Kazan-kazan esasına göre burada mutabakat sağlanmış noktada idi fakat tam son an Filistin-Gazze bombalanmaya başladı. Tam biz anlaşmayı yapıyoruz, iş bitiyor ve orası bombalanıyor. Görüşme yapılan Suriye-İsrail arasında Golan'la ilgili bir anlaşma yapılırken öbür taraf bombalanmaya başladı ve biz yazıklar olsun dedik. Yani şurada bir iş yapacaktık ve bu işi çözemedik. Zaten Ehud Olmert de orada dışlandı. Ehud Olmert'in de orada yöneticiliği zaten bitti." diyerek Suriye- İsrail ve İsrail – Filistin konusunda adımlar atılması gerektiğine vurgu yaptı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X