Dünyanın 2017 Gündemi

Türkiye 2017 yılına hain bir saldırı haberi ile başladı. Yeni yıl tüm dünya gündemini ilgilendiren bir çok önemli gelişmeyi barındırıyor. 2017 yılında gündemimizi en çok meşgul edecek başlıkları sizler için derledik.

Dünyanın 2017 Gündemi
Dünyanın 2017 Gündemi Haberimport.com
2017 yılı ABD Başkanlık seçimlerini kazanan işadamı Donald Trump'ın ocak ayında görevi Başkan Obama'dan devralmasıyla başlayacak. 20 Ocak'ta görevi devralacak olan Trump, daha göreve başlamadan yaptığı açıklamalarla dünya siyasetine nasıl bir yön vereceği konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Siyasi tecrübesi olmayan Trump kilit görevlere çok tartışmalı isimleri getirdi.

Trump'ın göreve gelmesi Asya'da da merakla bekleniyor. Trump'ın daha göreve gelmeden diplomatik bir geleneği yıkarak Tayvan Devlet Başkanı ile telefon görüşmesi yapması ve ABD’nin tek Çin politikasını sorgulamasına Çin’den sert tepki gelmişti.
Amerika'nın ekonomisini güçlendirmek için korumacı bir politika savunan müstakbel ABD Başkanı Trump'ın 12 ülkeden oluşan Trans-Pasifik Ortaklığı Antlaşması’nı (TPP) feshetme planına Asya ülkeleri tepki göstermişti. Trump, bunun yerine Amerika’ya istihdam ve iş alanlarını geri getirecek daha adil ve karşılıklı ticaret anlaşmaları müzakereleri yapacaklarını söylemişti.

Trump'ın TPP'ye karşı olan tutumu Japonya'yı endişelendirmişti. Göreve gelmeden Trump'ın görüştüğü ilk lider müttefik Japonya'nın Başbakanı Shinzo Abe oldu. Abe, ülkedeki ekonomik reformlarının temellerinden biri olan ve Çin’in yükselen gücüne karşı bir önlem özelliği taşıyan antlaşma için Başkan Barack Obama ile birlikte çalışmıştı. Trump seçim kampanyası sırasında İran ile varılan nükleer anlaşmayı da tüm zamanların en kötü anlaşması ilan etmiş ve feshedilmesini istemişti.
 
Trump'ın görevi devralacağı Ocak ayı içinde yaşanacak bir diğer önemli gelişme ise Londra'daki Temyiz Mahkemesi'nin ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması (Brexit) ile ilgili vereceği karar. İngiltere'de Yüksek Mahkeme kasım ayında İngiliz hükümetinin AB'den ayrılma müzakerelerine Parlamento'nun onayı olmadan başlayamayacağına hükmetmişti. Ancak İngiliz hükümeti karara itiraz etti. Hükümetin başvurusu üzerine başlayan temyiz duruşmalarının, Brexit sürecindeki yetki karmaşasını çözeceği düşünülüyor. Temyiz Mahkemesi'nin bu konu hakkındaki kararını ocak ayında açıklaması bekleniyor. İngiltere, 23 Haziran'da yapılan referandumda yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.

Mart ayında İngiltere Başbakanı Theresa May'in, iki yıl alması beklenen İngiltere'nin AB'den çıkış sürecini başlatacak 50'nci maddeyi yürürlüğe sokması bekleniyor.
Londra'daki mahkemenin kararını takiben AB dönem başkanlığını 1 Ocak'ta devralacak Malta'da şubat ayında yapılacak AB Hükümet Başkanları zirvesinde Brexit sonrası AB tartışılacak.
 
2017 yılında Avrupa'nın birçok ülkesinde seçim maratonu var. Startı mart ayında Hollanda verecek. Sağ partilerin güçlenme eğiliminde olduğu Avrupa'da, Hollanda'da aşırı sağcı Geert Wilders’in Özgürlük Partisi'nin (PVV) seçimlerde oylarını arttıracağı tahmin ediliyor. Wilders'in partisi İslam, göç ve AB karşıtı söylemlerle dikkat çekiyor. Ancak Özgürlük Partisi'nin tek başına iktidar olması söz konusu olmadığı için, seçimler sonrasında hükümet kurma çalışmalarının zaman alması bekleniyor.
Fransa'da da 2017 seçim yılı olacak. 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı seçimleri, 11 ve 18 Haziran’da ise milletvekili genel seçimleri için yaklaşık 43 milyon seçmenin sandığa gitmesi bekleniyor. Paris saldırılarının gerçekleştiği 2014’ün kasım ayından itibaren olağanüstü hal şartlarıyla yönetilen Fransa’da terör riski gündemin ana başlığını oluştururken, cumhurbaşkanlığı yarışının Fransız aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen ve merkez sağın başkan adayı François Fillon arasında geçmesi bekleniyor. Muhafazakar kesimi temsil eden Fillon, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı, yabancılara ve Müslümanlara yönelik sert tutumuyla tanınıyor.

Almanya'da da eylül ayında federal parlamento seçimleri yapılacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dördüncü kez adaylığını koyduğu seçimlerde, Berlin’de düzenlenen Noel pazarı saldırısının ardından artan güvenlik endişeleriyle zaten sığınmacı politikası nedeniyle eleştirilen Merkel’in siyasi geleceğinin kaderinin belirlenmesi bekleniyor.

İtalya’da da Sosyalist Başbakan Matteo Renzi'nin, ekim ayında anayasa referandumunu kaybetmesinden sonra erken seçimin gündeme gelmesi bekleniyor. İtalyanlar Renzi'nin izlemekte olduğu 'AB dostu' rota ve ekonomi politikalarını reddettiler ve radikal "Beş Yıldız" hareketi yükselişe geçti.

DÜNYANIN 2017 AJANDASI​

Ocak 2017
1 Bulgaristan ve Romanya’nın AB üyeliğinin 10’uncu yıl dönümü
14 Gabon’un ev sahipliğini üstlendiği Afrika Uluslar Kupası başlayacak
20 ABD’nin yeni başkanı Donald Trump yemin ederek görevine resmen başlayacak
21 Washington’da ‘Kadınların Yürüyüşü’ adı altında Donald Trump aleyhinde protesto gösterisi düzenlenecek
22/29 Fransa’da, sol kanat mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adayını belirleyecek

Şubat 2017
3 AB liderleri, İngiltere’siz AB’nin nasıl bir yol izleyeceğini görüşmek üzere Malta’da bir araya gelecek
9 67. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gala gecesi
25 25 yıl önce Maastricht Antlaşması’na imzaların atılması çeşitli etkinliklerle hatırlanacak.
26 89’uncu Akademi Ödülleri sahiplerini bulacak

Mart 2017
8 Çarlık rejiminin son bulduğu Rus Devrimi’nin 100’üncü yıl dönümü
15 Hollanda’da parlamento seçimleri
25 Roma Antlaşması’nın 60’ıncı yıl dönümü
31 İngiltere Başbakanı Theresa May bu tarihe kadar Brexit sürecini başlatacak

Nisan 2017
23 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu
Türkiye’de parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören anayasa değişikliği için olası referandumun nisan/mayıs gibi yapılması bekleniyor

Mayıs 2017
4 Brexit sonrası İngiliz seçmen ilk kez yerel seçimler için sandığa gidecek
7 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu
19 İran’da cumhurbaşkanlığı seçimleri
*26-27 Sicilya’da G7 Zirvesi. Donald Trump ABD başkanı olarak ilk kez bu düzeyde bir zirveye katılacak.

Haziran 2017
3 Boksun efsane ismi Muhammed Ali’nin 1’inci ölüm yıl dönümü
11-18 Fransa’da parlamento seçimleri
23 İngiltere’nin AB’den çıkma yönünde karar aldığı referandumun 1’inci yıl dönümü

Temmuz 2017
1 Tour de France bisiklet yarışı Almanya’nın Düsseldorf kentinde başlayacak
1 Hong Kong’un Birleşik Krallık’tan Çin egemenliğine geçişinin 20’nci yıl dönümü
7-8 Hamburg’da G20 Zirvesi
14 Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Dünya Yüzme Şampiyonası
15 Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin 1’inci yıl dönümü

Ağustos 2017
21 Güneş Tutulması, ABD’den ve kısmen Avrupa’dan gözlemlenebilecek
31 Paris’te, trafik kazasında yaşamını yitiren İngiliz Prenses Diana’nın ölümünün 20’nci yıl dönümü

Eylül 2017
13 Uluslararası Olimpiyat Komitesi 2024 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibini açıklayacak. Adaylar; Paris, Budapeşte ve Los Angeles
Almanya’da federal seçimler yapılacak. Ancak tam tarih henüz belli değil. Alman Başbakan Angela Merkel dördüncü dönem için yeniden aday

29 Türkiye Cumhuriyeti 94 yaşında

Ekim 2017
3 Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesinin kutlandığı ‘birlik’ günü
29 Arjantin’de parlamento seçimleri

Kasım 2017
6-17 Almanya’nın Bonn kentinde, iklim değişikliğinin masaya yatırıldığı COP23 konferansı
15 KKTC Cumhuriyet Bayramı

Aralık 2017
3 İlk kalp naklinin 50’nci yıl dönümü
10 Uçak kazasında hayatını kaybeden şarkıcı Otis Redding’in ölümünün 50’nci yıl dönümü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X