FM radyo Norveç'te tarihe karışıyor

Akıllı telefonlar, internet radyoları derken bir zamanların bilgi edinmek için kullanılan en yaygın iletişim ağlarından olan FM radyo, tarihin tozlu sayfalarına gömülebilir. Norveç hükümeti, FM radyo istasyonlarını yavaş yavaş kapatmaya hazırlanıyor.

FM radyo Norveç'te tarihe karışıyor
FM radyo Norveç'te tarihe karışıyor Haberimport.com
Akıllı telefonlar, internet radyoları derken bir zamanların bilgi edinmek için kullanılan en yaygın iletişim ağlarından olan FM radyo, tarihin tozlu sayfalarına gömülebilir. Norveç hükümeti, FM radyo istasyonlarını yavaş yavaş kapatmaya hazırlanıyor. Norveç böylelikle FM’den dijitale geçiş sürecini ilk tamamlayan ülke olacak. Öte yandan ülkede yapılan oylamada Norveçlilerin yüzde 66’sının bu karara karşı olduğu belirtiliyor. Kapamanın 2 milyon aracın radyo bağlantısız kalmasına neden olacağını söyleniyor. 5.2 milyon nüfusa sahip Norveç’te evlerin yüzde 70’inde dijital radyo ağı DAB bulunuyor.

Radyo Hakkında:

James Clerk Maxwell, 1850’li yıllarda elektrik ve manyetik enerjiler üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda, elektrik alanlarının sadece iletkenlerde değil, uzaydaki nesnelerde de oluştuğunu saptar ve Faraday’ın çalışmalarını bir adım daha ileri götürerek, elektrik ve manyetik etkilerin, uzayda ışık hızıyla yol aldıkları sonucunu çıkarır. Faraday, elektromanyetik dalgaları sezinleyen ilk kişidir, fakat ışığın tüm özelliklerini elektromanyetik dalgalarla açıklayan matematiksel kuramı Maxwell geliştirmiştir. Yaşadığı çağın zor koşulları göz önüne alındığında, Maxwell’in bu buluşunun ne kadar önemli bir keşif olduğu hemen fark edilecektir. Çünkü günümüz iletişim teknolojileri, işte bu çağda geliştirilen elektromanyetik enerji kuramına dayanır. 

Bir Alman fizikçi olan Heinrich Rudolf Hertz, 1888 yılında Maxwell’in elektromanyetik kuramıyla, titreşen elektrik yükünün ortaya çıkardığı radyasyon tezini birleştirir ve radyo dalgalarını keşfeder. Fizik biliminde radyo dalgalarının Hertz ölçü birimiyle ölçülmesinde bu keşif yatar. Hertz’in 36 yıllık kısa yaşamına sığdırdığı buluşlar, lambalı radyoların ilk adımlarıdır. Hatta günümüzde radyo dalgalarının ölçüm birimi olarak onun adı, yani Hertz birimi kullanılmaktadır. Ardından David Hughes’un, sesleri elektromanyetik akıma dönüştürmeye yarayan mikrofonu bulması, radyo tarihinde önemli rol oynamıştır.

Önceleri telsiz olarak adlandırılan radyonun bir kitle iletişim aracına dönüşmesi ise, halka radyo sinyalleri aracılığıyla iletiler gönderme düşüncesiyle başlar. Radyo alıcılarının satılması için radyo yayınlarının yapılması ve halkın ilgisini çekecek programların üretilmesi gerekmektedir. Bu noktada iki olgu öne çıkmaktadır. Bunlardan ilki, bir kitle yaratabilecek kadar çok radyo alıcısı üretmek ve bu radyoları tüketicilerin alabilmelerini sağlamaktır. İkincisi ise, radyo iletilerini düzenli ve sürekli bir biçime sokarak, radyo yayınları haline dönüştürebilmektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X