Göktürk-1 fırlatıldı

Dünyadan yüksek çözünürlüğe sahip görüntüler alması için gönderilen Göktürk-1 uydusu 2012 yılında fırlatılan Göktürk-2 uydusundan daha net görüntüler gönderecek.

Göktürk-1 fırlatıldı
Göktürk-1 fırlatıldı Haberimport.com
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmesi düşünülen Göktürk-1 uydusu düzenlenen tören ile Fransız Guyanası’ndan fırlatıldı.  Göktürk-1 uydusunun fırlatılmasının daha öne planlanmasına rağmen gecikme yaşandığına vurgu yapan Sanayi Bakanı Fikri Işık uydunun sorunsuz bir şekilde fırlatılmasından mutlu olduklarını ifade etti.

Dünyadan yüksek çözünürlüğe sahip görüntüler alması için gönderilen Göktürk-1 uydusu 2012 yılında fırlatılan Göktürk-2 uydusundan daha net görüntüler gönderecek. Uydunun fırlatılmasında ve fırlatma sonrası uydu ile iletişim kurulmasında sorun yaşanmadı. Uydu ile iletişim sonrasında uydunun panellerini açarak yörüngeye oturduğu ve gerekli ayarlamaların yapıldığını söyleyen Işık uydunun 2010 yılından beri geliştirildiği söyledi.
Göktürk-1 uydusu 0.5 m'ye yani 50 cm'ye kadar görüş yeteneğine sahip özellikte geliştirildi. Dünyanın her yerinden kısa mesafelerden görüntü alma ve gerekli şekilde uydu kontrol merkezine iletme özelliğine sahip olacak olan Göktürk-1 uydu sayesinde ülke sınır güvenliği başta olmak üzere her alanda yeni adımlar atılacağına vurgu yapılıyor.

TUSAŞ ve Aselsan tarafından ortak proje olarak geliştirilen uydunun bazı bölümleri yabancı ülkelerden temin edildi. Projeyi İtalyan şirketi Telespazio tasarladı ve geliştirdi. Uydunun zamanında fırlatılmamasına neden olarak da uydunun kamera sisteminde yer alan bazı parçaları İsrail’den temin edildi. İsrail’in Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinde olduğu sürece görüntü almaması şartını öne sürmüştü o nedenle uydu zamanında tamamlanamadı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X