Halep'te Kontrol Tamamen Suriye Ordusuna Geçti

Bu gün itibariyle Halep’te kontrolün tamamen Suriye ordusuna geçtiği bilgisi geldi. "Halep'e güvenlik geri döndü" ifadelerini kullanılarak verilen haberde Suriye ordusunun yeniden Halep’te kontrolü sağladığı bildirildi.

Halep'te Kontrol Tamamen Suriye Ordusuna Geçti
Halep'te Kontrol Tamamen Suriye Ordusuna Geçti Haberimport.com
Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Halep’ten sivil halkın ve silahlı muhaliflerin tahliyesine başlanılmıştı. Bu gün itibariyle Halep’te kontrolün tamamen Suriye ordusuna geçtiği bilgisi geldi. "Halep'e güvenlik geri döndü" ifadelerini kullanılarak verilen haberde Suriye ordusunun yeniden Halep’te kontrolü sağladığı bildirildi.

Halep’i yeniden kontrol altına alan Suriye ordusundan yapılan açıklama şu şekilde: "Bu zafer, bir yandan terörizme karşı savaşta stratejik bir değişiklik ve bir dönüm noktası, diğer yandan teröristlerin planlarına ve onların destekçilerine ezici bir darbe" ifadeleri ile terörist olarak görülen muhaliflere ve onların destekçilerine bir darbe vurulduğu belirtildi.

Halep’in de Suriye ordusu kontrolüne geçmesi ile ülkenin en büyük şehirleri olan Halep, Humus, Hama, Şam ve Latakya tamamen Esad güçlerinin eline geçti. Esat güçlerinin Halep’i tamamen kontrol altına alması ile 6 yıldır süren iç savaşta Esad güçlerinin en büyük zaferi olarak görülüyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Devlet haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada Rusya ve İran içinde başarı olduğunun altını çizdi "Halep'in özgürleşmesi sadece Suriye için değil, aynı zamanda terörizme karşı mücadelede katkıda bulunan Rusya ve İran için de bir zafer" dedi. Halep’ten tahliye edilenlerin sayısının 34 bin olduğunu duyuran Birleşmiş Milletler tahliye edilenlerin İdlib eyaletine yerleştirildiğini bildirdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X