Advert

İsviçre halkı istihbarat servislerinin etkisini artırdı

İsviçre’de istihbarat servislerinin yetkilerinin artırılmasına yönelik yasa tasarısı referandum ile halka soruldu. Yapılan referandum sonucu olumlu çıktı.

İsviçre halkı istihbarat servislerinin etkisini artırdı
İsviçre halkı istihbarat servislerinin etkisini artırdı Haberimport.com
İsviçre’de istihbarat servislerinin yetkilerinin artırılmasına yönelik yasa tasarısı referandum ile halka soruldu. Yapılan referandum sonucu olumlu çıktı. Halkın %65’den fazlası istihbarat kurumları olan Savunma, Sivil Korunma ve Spor Federal Dairesi, Askeri İstihbarat Servisi (MND) ve Posta Servisi ve Telekomünikasyon İzleme (UPF)’nın yetkilerini artırmayı onayladı. Referandum ile onaylanan yasa ile istihbarat servisleri özellikle terör olayları ve ulusal güvenliğin tehlikeye girdiği zamanlarda telefonların dinlenmesi, özel mülkiyetlere dinleme cihazı yerleştirilmesi ve bilgisayarların gizlice incelenmesinin önünü açıyor.

BİLGİSAYARLAR GİZLİCE GÖZETLENECEK

Böylelikle halkın oylayarak onayladığı güvenlik yasası ile istihbarat servisleri gerekli zamanlarda yetkileri dahilinde kamuya ait kurum kuruluşların kullanımı, özel mülkiyetin dinlenmesi ve iletişim ağlarının incelenmesini yapabilecekler.

REFARANDUM YAPILDI

Halka değiştirilmesi için sunulan referanduma konu olan yasa hakkında İsviçre Savunma Bakanı Guy Parmel'in yapmış olduğu açıklama şu şekilde;  “Bu yeni yasa ile İsviçre kendisine tehdit olarak gördüğü durum ve olaylara gerekli yanıtı verecek modern araçların kullanılmasını yetkili kurumlara veriyor. Örneğin terörle mücadele, casuslukla mücadele, hassas altyapıya saldırı ya da kimyasal veya biyolojik silah ticaretiyle mücadelede kullanılan araçlar zamanla değişebilmekte bu yasa ile bu durumlara mücadelede kullanılacak araçlar modern ve olması gerektiği şekliyle kullanılacak.” İsviçre’de 70 bin kadar Türk yaşıyor.  Türklerinde katıldığı referandumda İstihbarat Hizmet Kanunu’nun yanı sıra, Sosyal Güvenlik Kanunu ve Doğal Kaynakların Korunması Kanunlarında yapılacak değişikliklerde halka sunuldu ve halk tarafından oylandı.

MAAŞ ÖDEMESİ RED EDİLDİ

Sosyal Güvenlik Kanunu içerisinde yer alan emeklilere yapılan maaş ödemelerinin %10 oranında artırılması teklifi halk tarafından %60 oranında bir oy ile reddedildi.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X