Karate Turnuvasına diye Gittiler İltica Ettiler

Federal polis merkezinin verdigi bilgiye göre, kafilede bulunan 14 kişiden 11'i Almanya'ya iltica başvurusu yaptı. 2 kişininse Türkiye'ye geri dönmek istediği belirtildi.

Karate Turnuvasına diye Gittiler İltica Ettiler
Karate Turnuvasına diye Gittiler İltica Ettiler Haberimport.com
Türkiye’den karate turnuvasına diye Almanya’nın Düsseldorf kentine giden 14 kişinin aslında iltica için Almanya’ya gittikleri anlaşıldı. Almanya’daki bir karate turnuvasına katılacaklarını beyan ederek yurt dışına çıkan 14 kişilik kafilenin çelişkili ifadelerinden şüphelenen Alman polisi gruptaki kişileri tercüman aracılığıyla sorguya çekmesi neticesinde olayın gerçek yüzü ortaya çıktı. 14 kişilik kafile içindeki bir kişinin bu işi organize ettiği ve gruptaki kişilerden 11 kişinin iltica için Almanya’ya geldikleri diğer 2 kişinin ise Türkiye’ye geri dönmek istediklerini ifadelerinde söyleyen kafiledekiler hakim karşısına çıkarılacak.

Alman polisinin kişilerin verdiği otel bilgilerinde ve karate turnuvası hakkındaki çelişkili bilgiler nedeniyle kafilenin pasaport ve vizelerin, kalınacak yer bilgilerinin incelemeye aldığı incele sonucunda çelişkili bilgiler elde eden polisin duruma el koyduğu ve kafilenin hava alanında bekletildiği gelen bilgiler arasında. Kafiledeki kişiler arasında kadın ve çocuklarda var.

Federal polis merkezinin verdigi bilgiye göre, kafilede bulunan 14 kişiden 11'i Almanya'ya iltica başvurusu yaptı. 2 kişininse Türkiye'ye geri dönmek istediği belirtildi.  Hepsi Türk vatandaşı olan ve iltica başvurusunda bulunanlar hakkında bundan sonraki süreçte Federal Sığınamacı Dairesi (BAMF) karar verecek. Gruptakiler ilk etapta Düsseldorf'ta tutuluyor. Polis, bu kişilerin kimlikleri ve siyasi görüşleri hakkında bilgi vermedi.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X