Kiralık diplomalı eczanelere kapatma cezası verildi

Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile eczacılık hizmeti veren eczanelerin denetlenmesi sonucunda yüzden fazla eczaneye kapatma cezası verildi.

Kiralık diplomalı eczanelere kapatma cezası verildi
Kiralık diplomalı eczanelere kapatma cezası verildi Haberimport.com
Kiralık diplomalı eczanelere kapatma cezası verildi. Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile eczacılık hizmeti veren eczanelerin denetlenmesi sonucunda yüzden fazla eczaneye kapatma cezası verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Hakkı Gürsöz’ün yaptığı açıklamaya göre ülke genelinde kiralık diploma ve başkasının adına açılarak işletilen yüzden fazla eczane kapatma cezası verildiği bildirildi.

Eczacılıkta Muvazaa ile Etkin Mücadele Çalıştayı yapıldı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz yaptığı konuşma ile 2016 yılında etkin mücadele ettiklerini belirtti. Gürsöz   "Muvazaa bizim kronik sorunumuz, kanayan bir yaradır. 2016 yılı içerisinde bu konuya bir el atalım istedik ve etkin bir şekilde mücadele ettik" diyerek  kronik sorunun çözümü adına uygulamalar yaptıklarının altını çizdi. Kanayan bir yara olduğuna değinen Gürsöz, "Yıllardır kanayan bir yarada nihayet çözüm ışığı belirdi, mücadelenin etkinliği arttı. Muvazaa tespiti yapılan eczane sayılarından da açık bir şekilde görebiliyoruz." diyerek  muvazaalı eczane sayılarını rahatlıkla görebiliriz diyerek konuya dikkat çekti.

Yapılan çalışmalar ile yapılan uygulamalardan memnun olduğuna değinen Gürsöz "Türkiye genelinde yüzden fazla eczane muvazaalı olarak işletildiği gerekçesiyle kapatıldı. Bu mücadelenin etkinliğini artırmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz" dedi.
TİTCK Başkanı Gürsöz, 2017 içerisinde de eczacılıkta muvazaa ile etkin mücadelenin hız kesmeden devam edeceğini bildirdi. Muvazaa konusunun eczacılık mesleğinin saygınlığına gölge düşüren bir husus olduğunun altını çizen Gürsöz, "Bu mücadeleyi de sonuna kadar son muvazaalı işletilen eczane kapatılana kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz" ifadesine yer verdi.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X