Suriye'de Siyasi Çözüm İçin Bir Araya Geldiler

Suriye’de yeni bir dönem için siyasi çözüm yolları aramak için Türkiye, İran, Rusya Dış İşleri Bakanların katılımıyla Rusya’nın başkenti Moskova’da toplantı gerçekleştirildi.

Suriye'de Siyasi Çözüm İçin Bir Araya Geldiler
Suriye'de Siyasi Çözüm İçin Bir Araya Geldiler Haberimport.com
Moskova’da yapılan toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldılar. Üç ülkenin Dış İşleri Bakanlarının katılımıyla gerçekleşen üçlü zirvenin konusu Suriye’de ki iç savaş durumunu bitirecek siyasi çözüm yolunun resmen başladığı deklare edildi.

Ev sahibi ülkenin Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklama ile toplantıya katılan ülkeler olan Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’deki iç savaşın bitirilmesi ve yaşanan krizin çözülmesi için yapılması gerekenlerin belirlendiği ve yol haritasının çizildiği ortak bildiriye üç ülke bakanının da bildiriyi kabul ettiklerini söyledi.

Suriye’deki tahliyeler içinde açıklamada bulunan Lavrov, “Halep’in tahliyesi en fazla iki gün içinde tamamlanacak” diyerek tahliyelerin kısa sürede biteceğine işaret etti. Türkiye Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiği üzerinde durduğu açıklamasında ülkede süren iç savaşın biran önce biterek derhal ateşkes ortamının sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu konuşmasında bundan önceki ateşkes süreçlerinin hep resim destekçileri tarafından ihlal edildiğinin altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X