Suriye'li Mültecilerin Gözü Türk Vatandaşlığında

Sayılarının 3 milyona yaklaştığı Suriye’li mülteciler daha çok kamplarda yaşıyor olsalar da özellikle güney doğu illerinde ve büyük şehirlerde belli mahalle ve semtlerde yaşama tutunmaya çalışıyorlar. Bu Suriye’lilerin en büyük beklentisi ise Türkiye vatandaşlığı alabilmek.

Suriye'li Mültecilerin Gözü Türk Vatandaşlığında
Suriye'li Mültecilerin Gözü Türk Vatandaşlığında Haberimport.com
Türkiye’deki Suriye’li sayısı milyonları geçmiş vaziyette. Suriye’li mülteciler arasında, işadamından öğretmene, garsondan doktora kadar birçok farklı meslek grubuna ait Suriye’li var. Bu Suriye’lilerin en büyük beklentisi ise Türkiye vatandaşlığı alabilmek.

Siyasi gelişmeler bu konunun önüne geçti

Suriyeli mültecilere Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı verilecek olması yakın zamanda kamuoyunda geniş yer bulmuştu.  Bazı kriterlere uyan Suriye’li mültecilere vatandaşlık verilebilineceği hükümet yetkileri tarafından ifade edilmişti. Bu şekilde vatandaşlık hakkı verileceğinin duyurulmasından sonra özellikle kriterlere uyan mülteciler konuyu yakından takip ediyor. Vatandaşlık kriterlerinin bir an önce açıklanmasını bekleyen Suriye’li mülteciler son zamanlarda Türkiye’de siyasi atmosferin normale dönmesini dört gözle bekliyorlar. Sayılarının 3 milyona yaklaştığı Suriye’li mülteciler daha çok kamplarda yaşıyor olsalar da özellikle güney doğu illerinde ve büyük şehirlerde belli mahalle ve semtlerde yaşama tutunmaya çalışıyorlar. Şehirdeki her iş kolunda ucuz iş gücü olarak çalışan mülteciler özellikle işsizliğin had safhada olduğu şehir ve ilçelerde yerli halk için işlerini ellerinden alan insanlar gözüyle görülüyor.

Daha önce gelenler iş veren olmuş

90 ‘lı yıllarda Suriye’den gelerek yerleşen, Türkiye’de iş yeri açan Türk vatandaşlığı almış olan birçok kişi açmış oldukları iş yerlerinde Suriye’li mültecilerden çalıştırmak istediklerini şuan ki mevzuat gereği bazı iş kollarında resmi olarak Suriye’li mülteci çalıştırmanın yasak olmasından dolayı bu kişilere resmi olarak iş veremediklerini dile getiriyor. Bir an önce Suriye’den gelerek mülteci konumunda olan bu insanların Türkiye vatandaşı olarak kabul edilmeleri gerekmektedir.

Editör: Sevgi Çakır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X