TOKİ, Suriye sınırına prefabrik duvar örüyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Reuters’e verdiği söyleşide Türkiye-Suriye sınırına duvar örüleceği bilgisini verdi. 

TOKİ, Suriye sınırına prefabrik duvar örüyor
TOKİ, Suriye sınırına prefabrik duvar örüyor Haberimport.com
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Reuters’e verdiği söyleşide Suriye – Türkiye arasına 911 KM’lik sınır duvarı örüleceğini bilgisini verdiği söyleşi şu şekilde. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Reuters’e verdiği söyleşide Türkiye-Suriye sınırına duvar örüleceği bilgisini verdi.  Sınır duvarı ile ilgili çalışmaların son hız devam ettiği bilgini aktaran Ergün “Yaklaşık 600 kilometrelik bölümünü TOKİ yapıyor. Bir kısmı Milli Savunma Bakanlığı ve valilikler tarafından zaten yapılmıştı. Tamamı Mart-Nisan aylarında tamamlanır.” diyerek sınır duvarının baharda tamamlanacağı bilgisini aktardı.

Çalışmalar hakkında bilgileri aktaran Ergün duvarın yerli firmalar tarafından yapılacağını da ekleyerek şunları söyledi:  “Maliyetler yüksek değil. Bunun yanında duvar kadar önemli olan bir başka şey sınır güvenlik yolunu da yapıyoruz. Duvarın hemen arkasına fiziki güvenlik yolu ve kuleler olacak.” Duvarın prefabrik olduğuna da dikkat çeken Turan, “Duvarlar inşa edilip, taşıyıp Suriye sınırına yerleştiriyoruz. Ağırlıkları 7-8 ton gelen parçalardan oluşuyor. Güvenlik sorunu ortadan kalktığında duvarları taşıyıp başka bölgelerde istediğimiz amaçla yeniden kullanabiliriz” dedi ve ekledi: “Duvar ve yolun tamamı yerli, Türk firmaları tarafından inşa ediliyor. Neredeyse her gün 2.5-3 km duvar ve yol yaparak ilerliyoruz.”  Maliyetlerin yüksek olmadığının altını çizen Ergün güvenlik konusunda önemli olduğuna vurgu yaptı.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X