Tokyo'ya 54 Seneden Sonra Kar Yağdı

54 sene önce 1962 yılında böyle kar yağdığını belirten uzmanlar o günden bu güne Tokyo’ya Kasım ayında kar yağışına rastlanmadığının altını çiziyorlar.

Tokyo'ya 54 Seneden Sonra Kar Yağdı
Tokyo'ya 54 Seneden Sonra Kar Yağdı Haberimport.com
Japonya’nın Başkenti olan Tokyo’lular sabaha beyaz örtü ile uyandılar. 54 sene önce 1962 yılında böyle kar yağdığını belirten uzmanlar o günden bu güne Tokyo’ya Kasım ayında kar yağışına rastlanmadığının altını çiziyorlar.
 
Kar yağışına alışkın ve hazırlıklı olmayan Tokyo halkı için kar yağışı sıkıntı ve strese neden oldu. Çok sayıda kişinin buzlanmalardan dolayı yaralandığı gelen bilgiler arasında. Beklenmeyen misafir olan kar nedeniyle trafik ve toplu taşımada  aksamalar meydana geldi.
Tokyo’yu beyaza bürüyen kar yağışına neden olan sebebin ise Tokyo üzerinde geçen soğuk hava dalgasının neden olduğu belirtiliyor. Tokyo şehir merkezine oranla dağlık ve yüksek yerlerde yağan karın daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir.
 
1962 yılından beri geçen süre içerisinde Tokyo şehir merkezine bu denli kar yağmamış olmasından dolayı kar ile karşılaşan Tokyo’lular yetkililerden “küresel ısınmanın” etkilerinden dolayımı kar yağdı ile alakalı açıklama beklediler. Japon meteoroloji uzmanlarından alınan bilgiye göre uzun süreden sonra yağan karın “küresel ısınma” ile ilgili olmadığı ve kar yağışının buna yorulamayacağını belirtiyorlar.
 
Kar yağışının olası sebepleri hakkında daha geniş bilgi toplayabilmek için Japon Meteorolog Kentaro Araki, Twitter hesabından açıklama yaptı. Araki yazdığı mesaj ile Tokyo’lulardan çektikleri kar tanelerinin fotoğraflarını paylaşmalarını istedi Araki, kar tanelerinin boyutlarını inceleyerek kar yağışının nedenleri ve kar oluşumu ile ilgili daha geniş ve ayrıntılı inceleme yapılabilineceğinin altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X