Yarından İtibaren Bazı Bölgelere Yılın İlk Karı Düşecek

Yurt genelinde bazı yerlere mevsimin ilk karı yağacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanan hava tahmini raporlarına göre yarından(Salı) itibaren yurdun bazı bölgelerinde kar yağışı, bazı bölgelerde ise don ve buzlanma meydana gelecek. Kar yağışı ve buzlanmaya karşı vatandaşların hazırlıklı olmaları yönünde uyarı yapıldı.

Yarından İtibaren Bazı Bölgelere Yılın İlk Karı Düşecek
Yarından İtibaren Bazı Bölgelere Yılın İlk Karı Düşecek Haberimport.com
Yurt genelinde bazı yerlere mevsimin ilk karı yağacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanan hava tahmini raporlarına göre yarından(Salı) itibaren yurdun bazı bölgelerinde kar yağışı, bazı bölgelerde ise don ve buzlanma meydana gelecek. Kar yağışı ve buzlanmaya karşı vatandaşların hazırlıklı olmaları yönünde uyarı yapıldı. Önümüzdeki 2 gün hava durumu şu şekilde olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınladığı uyarıya göre özellikle Karadeniz başta olmak üzere Doğu ve İç Anadolu’da kar ve karla karışık yağmur yağışı olacağına vurgu yapıldı.

Meteoroloji’nin sitesinde yayınlanan uyarı şu şekilde:
 “Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava dalgası nedeniyle yağışların; bu akşam saatlerinde Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşmesi, yarın Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile İç Anadolu’nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde devam etmesi tahmin edilmektedir. Çoğu yerde mevsimin ilk kar yağışı olacağından meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir”

Yurdun diğer yerlerinde de kuvvetli sağanak yağış oluşacağı uyarısını yapan Meteoroloji şu açıklamayı yaparak sağanak yağışın etkili olacağı yerde yaşayan vatandaşları uyardı.

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ

“Yağışların; bu gece ve yarın (01.11.2016 Salı) sabah saatlerinde Doğu Akdeniz'in doğusu (Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında (Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa) çok kuvvetli sağanak yağış şeklinde meydana gelmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.”

Yurdun doğu ve kuzey bölgelerindeki kar yağışı ve sıcaklık düşüşlerinin yanı sıra özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde kuvvetli rüzgâr etkin olacak. Meteorolojinin yayınladığı kuvvetli rüzgâr oluşacak bölgeler ve uyarı metni şu şekilde;

KUVVETLİ RÜZGAR

“Yarın (01.11.2016 Salı) günün ilk saatlerinden itibaren Batı Akdeniz ve Güney Ege'nin güneyinde kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz'de yarın (01.11.2016) akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına bekleniyor. Fırtınanın, Çarşamba günü (02.11.2016) sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.”
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X