Yazılımda hatalar daha kolay saptanacak

Doç. Dr. Sözer, bu yöntemin potansiyel hataları tespit etmek veya hataların bir kısmının yanlış alarmlar olduğunu kanıtlama amacı taşıdığını söyleyerek “Formal dilden uzaklaşıp herkesin yazabileceği tipte kodlar oluşturarak projeler kapsamında kullanılmasını istiyoruz” dedi.

Yazılımda hatalar daha kolay  saptanacak
Yazılımda hatalar daha kolay  saptanacak Haberimport.com

Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Konferans Salonu’nda “Generating Runtime Verification Specifications Based on Static Code Analysis Alerts-  Statik Kod Analiz Uyarılarına Dayalı Çalışma Zamanı Doğrulama Spesifikasyonları Oluşturma" konulu  seminer gerçekleştirildi.

Semineri,  Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Sözer verdi.

TÜBİTAK  projesi kapsamında yapılan çalışma hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Hasan Sözer, projenin amacının  yazılımlarda oluşan karmaşık kodlarda meydana gelen hataları Static Code Analizi ile Runtime Verification’ı entegre ederek en aza indirebilmek olduğunu söyledi. Derleyicilerin yapmış olduğu kod inceleme ve hata tespit edebilme işlemini daha ileri götürmeyi planladıklarını söyleyen Doç. Dr. Sözer, “ Kodları geniş şekilde inceleyebilen bu proje çalışma hayatında meydana gelen sıkıntıları da daha aza indirmeyi hedefliyor” dedi.

2013 yılından bu yana bir operatör firmasının yazılım bölümü ile birlikte de bu çalışmayı yürüttüklerini söyleyen Doç. Dr. Sözer, Statik Code Analizinin bir dezavantajı olarak çok fazla hata çıkardığını ve çalışma hayatında hepsini incelemenin mümkün olmadığını dile getirdi. Runtime Verification ile veri toplamanın daha net sonuçlar vereceğini söyleyen Doç. Dr. Sözer,  bu yöntemin potansiyel hataları tespit etmek veya hataların bir kısmının yanlış alarmlar olduğunu kanıtlama amacı taşıdığını söyleyerek “Formal dilden uzaklaşıp herkesin yazabileceği tipte kodlar oluşturarak projeler kapsamında kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X