Advert

Yıl Sonuna Kadar Dünya Nüfusunun Yarısı Online Olacak

Fakir ülkeler başta olmak üzere internet kullanmayan 3,9 milyar insan olduğu tespit edildi.

Yıl Sonuna Kadar Dünya Nüfusunun Yarısı Online Olacak
Yıl Sonuna Kadar Dünya Nüfusunun Yarısı Online Olacak Haberimport.com
Yeni hazırlanan bir rapora göre teknoloji kullanımı bu hızla devam ederse dünyadaki insanların yarıdan fazlası yıl sonuna kadar online olacak. Hazırlan "Bilgi Toplumunun Ölçümü" başlıklı rapora göre, şuan itibariyle dünya genelindeki insanların %47’sinin internet kullandığı, kulanım hızı bu şekilde artmaya devam ederse yılsonuna kadar bu rakam %50’lere ulaşacak.

Araştırmaya tabi tutulan insanların 175 ülkeyi kapsadığı belirtilen raporda %95’ine yakınının Wi-Fi ve mobil internette kapsama alanında olduğu tespit edildi. BM’nin 2020 için öngördüğü internet kullanımı hedefi olan %60 rakamına uzak olduğu da raporda vurgulanıyor.
Hazırlanan raporun dikkat çeken diğer bir noktası ise ülkelerin sosyo-ekonomik durumuyla değişkenlik gösterdiğine vurgu yapılıyor. İnternet kullanım oranı gelişmiş ülkelerde %80 olurken gelişmekte olan ülkelerde bu oran %40 oranlarında seyrediyor fakir ülkelerde ise bu oran %15’ler seviyesinde olduğu tespit edildi.

Fakir ülkeler başta olmak üzere internet kullanmayan 3,9 milyar insan olduğu tespit edildi. Bu kişilerin çoğunluğunu kadınlar, yaşlılar ve eğitimsiz kişiler oluşturuyor. İnternet maliyetinin yüksek olması nedeniyle internet kullanım oranlarını istenilen seviyeye çıkarmak mümkün olmamaktadır denilerek fiyatların yüksekliğine vurgu yapıldı.
 
İnternet kullananların kıtalara göre analizi yapıldığında Asya’da yaşayan insanlar açık ara önde gözüküyor. Dünya genelinde 3,5 milyarı aşkın internet kullanıcısı olduğu varsayılıyor. Bunların %50’si Asya’da yaşayanlardan %17’si Avrupa’da yaşayanlardan %20’si Amerika’da yaşayanlardan %10’nu Afrika’da yaşayanlardan %3’ü ise Pasifik’te yaşayanlardan oluşuyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X