Advert

Yılda Birden Fazla Üniversite Giriş Sınavı Geliyor

Üniversiteye giriş sınavlarının sayısının artırılması ve birçok konuda yenilikler getiren “2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine” dair kararı 30 Ekim Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yılda Birden Fazla Üniversite Giriş Sınavı Geliyor
Yılda Birden Fazla Üniversite Giriş Sınavı Geliyor Haberimport.com
Üniversiteye giriş sınavlarının sayısının artırılması ve birçok konuda yenilikler getiren “2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine” dair  kararı 30 Ekim Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yayınlanan karar göre üniversite sınavlarının yılda birden fazla yapılması için gerekli olan teknik altyapının tamamlanması öngörülüyor. Teknik altyapı tamamlandıktan sonra bir yıl içerisinde birden fazla üniversiteye giriş sınavı yapılabilinecek. Öğrenciler ise isterse birden çok sınava girecek hangisinden puanı yüksek ise o puan ile üniversiteye yerleşebilecek.

YILDA BİRDEN FAZLA ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAVI GELİYOR
Üniversiteye giriş sınavlarının birden fazla ve farklı zaman dilimlerinde yapılacak olması akabinde yapılan sınavların zorluk derecelerinin eşit olup olmayacağı tartışmasını getirdi. Eğitimcilerin dile getirerek üzerinde durduğu bu sorun aslında çok büyük bir sorun teşkil etmiyor. Yıl içerisinde yapılacak bütün sınavlara giren bir öğrenci için sınavlar arasındaki denge sorun teşkil etmeyecektir.

OKUL ÖNCESİ YAYGINLAŞTIRALACAK
Okul öncesi eğitim zorunlu hale getiriliyor.  Okul sayıları artırılacak.  Okul öncesine gitmesi gereken 36-60 aylık çocuklar ile ilkokula kayıt olması gerekirken kayıt yaptırmamış 60-72 aylık çocukların okul öncesi eğitime kazandırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda ilgili yaş gurubundaki çocukların okul öncesine kayıt olmaları için çocuk başına doğrudan destek ve çeşitli bağış kampanyaları düzenlenecek. Bu uygulamanın uygulana bilmesi için gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması sağlanacak.

OKULA DEVAM - DEVAMSIZLIK
Lise ve ilköğretim seviyesindeki öğrencilerin devam durumları gözlenecek. Öğrenci İzleme Modülüyle temel eğitim öğrencilerinin eğitime devam durumları izlenecek. Her eğitim kademesinde tekli eğitime geçilmesine yönelik çalışmalara başlanacak.

YABANCI DİL EĞİTİMİ
Her öğrencinin en az bir yabancı dili öğrenmesi hedeflenecek. Bu doğrultuda eğitim yöntemleri geliştirilecek. Eğitim müfredatında gerekli düzenlemeler yapılacak. Bu kapsamda ortaokula geçişte 1 yıl yani 5.sınıfı öğrenciler hazırlık sınıfı olarak okuyacak.

EĞİTİM FAKÜLTELERİ
Öğretmen yetiştiren fakülteler olarak bilinen eğitim fakülteleri ile okullar arasındaki etkileşim güçlendirilecek.

UZAKTAN EĞİTİM
Yeni kurulan üniversitelerde öğretim üyesi açığının yarattığı olumsuzlukları gidermek amacıyla uzaktan eğitim imkânları da kullanılarak gelişmiş üniversitelerin öğretim elemanı ve altyapısından yararlanılacak.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X