Yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantı yapıldı

Avrupa Parlamentosunun Türkiye hakkında aldığı kararında masaya yatırıldığı ve bundan sonra atılması gereken adımların neler olması gerektiğinin de görüşüldüğü toplantıda genel hatları ile bu konular gündeme geldi.

Yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantı yapıldı
Yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantı yapıldı Haberimport.com
6 saatten fazla süren MGK’da gündeme dair konuların yanı sıra ABD başkanı seçilen Trump ve Türkiye’ye etkileri de ele alındı. MGK toplantısına başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri ve Dışişleri Bakanları ile Kara Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Kuvvetleri Komutanı katıldı.

Başta Fırat Kalkanı Harekatı olmak üzere PKK/PYD-YPG’nin güneydeki ve Suriye’deki durumları hakkında görüşmeler yapıldı. Avrupa Parlamentosunun Türkiye hakkında aldığı kararında masaya yatırıldığı ve bundan sonra atılması gereken adımların neler olması gerektiğinin de görüşüldüğü toplantıda genel hatları ile bu konular gündeme geldi.

6 saatten fazla süren toplantının ardından toplantı ile ilgili şu açıklamalar yapıldı.

 – “PKK/PYD-YPG ve diğer terör örgütlerinin Suriye’nin kuzeyi ile Irak’ın Sincar (Şengal) bölgesindeki yapılanmalarına, gerektiğinde her türlü imkâna başvurulmak suretiyle, kesinlikle müsaade edilmeyeceği kuvvetle vurgulanmıştır.”
– “Fırat Kalkanı Harekâtı’nın temel hedefi, ülkemize yönelik saldırıların önlenmesi, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesidir. Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere, PKK/PYD-YPG’nin terör koridoru oluşturma hedeflerine izin verilmeyecektir.” 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X