Çin’de Kurban Bayramı Heyecanı

Türkiye’den 10 bin kilometre uzaklıktaki Çin’de Kurban Bayramı başladı. Resmi rakamlara göre 20 milyon Müslüman'ın yaşadığı ülkede, Kurban Bayramı heyecanı yaşanıyor. Müslümanlar kendi gelenek ve göreneklerine göre dini bayramı kutluyor.Bayram heyecanının

Çin’de Kurban Bayramı Heyecanı

Türkiye’den 10 bin kilometre uzaklıktaki Çin’de Kurban Bayramı başladı. Resmi rakamlara göre 20 milyon Müslüman'ın yaşadığı ülkede, Kurban Bayramı heyecanı yaşanıyor. Müslümanlar kendi gelenek ve göreneklerine göre dini bayramı kutluyor.

Bayram heyecanının en çok hissedildiği yerlerin başında camiler ve çevresi geliyor. Çin’deki bayram kutlamaları bölgeler ile kırsal kesim ve şehirlere göre farklılık arz ediyor. Ülkenin kuzeybatısındaki bölgelerde yoğun olarak yaşayan Müslümanlar, bayramın birinci gününde önce sabah namazı için camileri doldurdu. Mezarlıkları ziyaret ettikten sonra bayram namazı için yeniden camilere döndü. Duaların ardından kurban kesen Çinli Müslümanlar, etlerini de dini usullere göre dağıttı. Özellikle kırsal kesimde, cami imamlarının evleri ziyaret etmesi;kurban etinden yapılan yemeklerden tadarak dua etmesi çok önemli görülüyor.

Bayramın ikinci günü Müslümanlar akraba ziyaretleri, üçüncü günü ise imam ve âlimlerin sohbetlerini tercih ediyor. Ülkenin kırsal kesimlerinde bayram üç günde sona ererken, şehirlerde ise iki günde noktalanıyor.

Şehirlerde ise bayram, ikinci gün yapıklan mezarlık ziyaretleri ile son buluyor. Müslüman mezarlıklarının şehir merkezlerinin dışında yer almasından ötürü, büyük şehirlerde Müslüman halk ziyareti ikinci gün düzenliyor. Bayramda resmi tatil ilan edilmediği için özellikle büyük şehirlerde bayram namazı cemaatin iş durumuna göre üç gün üst üste kılınıyor.

Çin’in Hebei eyaletinde yaşayan Ali Mu Junqing (61), bir bayrama daha erişmiş olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, kurban vazifesini yerine getirme huzurunu yaşadığını söyledi.

Ding Xiuqing (63) ise kurban bayramı vesilesiyle ailesiyle bir araya geldiğini ifade ederek çok duygulandığını anlattı. Gözyaşlarını tutamayan Ding, tüm Müslümanların bayramını kutladı.

Çin'in kuzeybatı bölgelerinde Kurban Bayramı dün; bazı bölgelerinde ise bugün başladı. CİHAN

Çin’de Kurban Bayramı heyecanı

Çin’de Kurban Bayramı heyecanı

Çin’de Kurban Bayramı heyecanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol