Enkazdaki Yunus'un Fotoğrafı 'Vakıfbank-tfmd Yılın Basın Fotoğrafları' Seçildi

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından gerçekleştirilen “Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” sahiplerini buldu. Ödüller Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımı ile gerçekleşen törenle sahiplerine dağıtıldı.Mariod Otel’de gerçekleştirilen ödül tör

Enkazdaki Yunus'un Fotoğrafı 'Vakıfbank-tfmd Yılın Basın Fotoğrafları' Seçildi

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından gerçekleştirilen “Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” sahiplerini buldu. Ödüller Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımı ile gerçekleşen törenle sahiplerine dağıtıldı.

Mariod Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, AB’den Sorumlu Bakan ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Vakıf Bank Genel Müdürü Süleyman Kalkan katıldı.

Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2011 jürisi, 2 bin 224 fotoğraf arasında yaptığı değerlendirmenin ardından Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş'ın Van depreminde çektiği Yunus Geray isimli çocuğun enkaz arasındaki karesini “Yılın Basın Fotoğrafı” olarak seçti. Yunus Geray’ın fotoğrafını çeken Ümit Bektaş’a ödülü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından verildi.

Abdullah Gül, ödülü verdikten sonra, kısa bir konuşma yaptı. Van Depremi gibi bir depremle tekrar karşılaşılmaması temennisinde bulundu. Ailelerine başsağlığı diledi.

Gül’ün konuşmasının ardından sahneye, Yunus Geray’ın ailesi çıktı. Aileye hediye takdim edildi. Yunus’un babası, Gül’den çocuklarının okutması ve çalışması için yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Gül, acılı babaya isteklerini sonra halledeceği sözünü verdi.

Yarışmada, Zaman Foto Muhabiri Onur Çoban Foto Röportaj dalında birincilik elde ederken, Zaman Gazetesi Foto Muhabiri Ali Ünal ise Serbest dalda birinci, Çevre dalında ise ikinci ve üçüncülük alarak yarışmadan 3 ödül kazandı. Mühenna Kahveci ise Spor Fotoğrafçılığı’nda üçüncülük ödülünü aldı.

Haber, Serbest, Spor, Çevre, Siyaset ve Foto Röportaj dallarında gerçekleştirilen yarışmada toplam 20 fotoğraf ve 12 fotoğraftan oluşan 3 portfölyo ödüle layık görüldü. Van'da depremde şehit olan gazetecilerin isimlerini yaşatmak adına bu yıl özel ödüller arasına konulan Sebahattin Yılmaz - Cem Emir Basın Şehitleri Özel Ödülü, Anadolu Ajansı muhabiri Ali İhsan Öztürk'e, Van depreminden çok kısa süre sonra çektiği enkazdan çıkarılan insanların fotoğrafı ile verildi. Yarışmada Anadolu Ajansı Foto Muhabiri İlkin Eskipehlivan da “Vakıfbank Özel Ödülü” aldı. Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçısı Ayhan Arfat'ın çektiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Gabon'da balıkçı ile sohbet ederken çekilen çıplak ayaklı fotoğrafı ise TFMD Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Yılın Basın Fotoğrafları 2011 yarışmasının siyaset kategorisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir market içerisinde telefonla konuştuğu fotoğrafla Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Kayhan Özer birinci, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın TBMM Genel Kurulu'nda bardak fırlattığı kare ile Hürriyet Foto Muhabiri Hasan Tüfekçi ikinci, kahvede kağıt oynayan vatandaşlarla birlikte oturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu fotoğrafı ile Hürriyet Foto Muhabiri Volkan Yıldırım üçüncü oldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ülkücü Şehiter Anıtı açılışında dua ederken gösteren fotoğrafı ile de Haber Türk Foto Muhabiri Arif Akdoğan'a Rafet Hüner Özel Ödülü verildi. Akdoğan'a ödülü, Oktay Vural tarafından takdim edildi. Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'un yumruklandığı anı fotoğraflayan Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Altan Burgucu haber dalında ikinci oldu.

OLDUKÇA ZOR BİR DEĞERLENDİRME YAPTI

Türkiye Foto muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel törende yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl ödül alan fotoğrafları 26 farklı yerde sergilediklerini belirterek oldukça zor bir değerlendirme yaptıklarını kaydetti. Basın fotoğrafları güçlü olduğunu dile getiren Özel, bunun yayınlanan organlardan ileri geldiğini söyledi. Özel, şöyle devam etti: “Tıpkı Van’daki depremde enkaz altında kalan Yunus gibi. Bizler foto muhabirleri ve gazeteciler olarak aynı sıkıntıları yaşıyoruz.” CİHAN

Enkazdaki Yunus'un fotoğrafı 'Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' seçildi

Enkazdaki Yunus'un fotoğrafı 'Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' seçildi

Enkazdaki Yunus'un fotoğrafı 'Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' seçildi

Enkazdaki Yunus'un fotoğrafı 'Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' seçildi

Enkazdaki Yunus'un fotoğrafı 'Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' seçildi

Enkazdaki Yunus'un fotoğrafı 'Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' seçildi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol