Kazan'ın Geleceği Çalıştayda Masaya Yatırıldı

Ankara’nın merkezi ve ilçelerinde kalkınma çabalarına destek veren Ankara Kalkınma Ajansı ilçe çalışmalarına Kazan ilçesi ile devam etti. Ankara Kalkınma Ajansı organizasyonu ve Kazan Kaymakamlığı ve Kazan Belediyesi desteğiyle düzenlenen çalıştaya katılı

Kazan'ın Geleceği Çalıştayda Masaya Yatırıldı

Ankara’nın merkezi ve ilçelerinde kalkınma çabalarına destek veren Ankara Kalkınma Ajansı ilçe çalışmalarına Kazan ilçesi ile devam etti. Ankara Kalkınma Ajansı organizasyonu ve Kazan Kaymakamlığı ve Kazan Belediyesi desteğiyle düzenlenen çalıştaya katılım yoğun bir şekilde gerçekleşti.

Ankara Kalkınma Ajansı, ilçe çalıştayları Kazan’da devam etti. Kazan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya Kazan Kaymakamı Veysel Beyru, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, Kazan İl Genel Meclisi Üyeleri Kazan ilçe yöneticileri, Kazan’da faaliyet gösteren kurumların temsilcileri, sivil toplum örgütü yöneticileri, işadamları, siyasi partilerin ilçe yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Dr. Asım Balcı, Ajans olarak göreve başladıktan hemen sonra ilçelere yönelik çalışmaların başladığına dikkat çekti. Balcı konuşmasında Ankara’nın her ilçesinin farklı özellikleri ve potansiyeli olduğunu söyledi. Kazan ilçesinin büyük potansiyele sahip ilçelerden biri olduğunu belirten Balcı, "Kazan ilçemizde büyük sanayi kuruluşları, önemli örgütlenmeler var. Kazan, Ankara için büyük önem arz eden bir ilçe ve ilçemizin kalkınma açısından daha da ileri noktalara gitmesi için Ajans olarak üzerimize düşeni yapacağız. Kazan ilçemiz şu anda ajansımız tarafından desteklenen projeleri yürütüyor; ancak biz bu projelerin çok daha artmasını istiyoruz." dedi.

"AÇILIMIN DAHA PLANLI DAHA PROGRAMLI OLMASINI İSTİYORUZ"

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk de Kazan’da son yıllarda önemli nüfus artışı yaşandığını, bölgede önemli sanayi kümelenmelerinin, Lojistik Üssün faaliyete geçtiğini söyledi. Ertürk, son yıllarda önemli mesafeler alan Kazan ilçesinde bundan sonra yapılacak çalışmaların planlı ve programlı olması gerektiğini dikkat çekerek, "Ankara Kalkınma Ajansımızın tüm Ankara’nın potansiyelini harekete geçirme yaklaşımı noktasında Kazan toplantısı bizim için ayrı önem taşıdığını, bu çalışmanın bundan sonra yürütülecek çalışmalarda ciddi katkısı olacağını düşünüyorum. Kazan’ın potansiyelini daha programlı bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bu toplantının içerden ve dışarıdan Kazan’ın nasıl göründüğüne dair önemli ipuçları vereceğine inanıyorum. Kazan, havası, doğal güzellikleri, son yıllarda ortaya çıkan termal suyu, tarımı, sanayisi ile Ankara’nın kuzey batı koridorunda önemli açılımlar sağlayan ilçesi. Biz bu açılımın daha planlı daha programlı olmasını istiyoruz. Bu noktada bu çalışma bizim bu arayışımıza önemli bir katkıdır." diye konuştu.

"NEYE İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU ORTAYA KOYACAĞIZ"

Kazan Kaymakamı Veysel Beyru da çalıştayın sonuçlarının Kazan’ın geleceği için bir yol haritası niteliğinde olduğunu bildirerek, "İlçemizin projeler geliştirmesine, ulusal ve uluslararası fonlardan yararlanmasına olanak sağlayacaktır bu çalışma. Burada yaşayan insanlar olarak neye ihtiyacımız olduğunu ortaya koyacağız." dedi. Protokol konuşmalarının ardından başlayan Kazan İlçe Çalıştayı’nda katılımcılar, Kazan’ın kalkınmasının önündeki engelleri sıraladılar, bu engelleri kaldıracak eylem planını belirlediler. Çalıştay çıktıları Ankara Kalkınma Ajansı tarafından raporlanacak ve ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak.

Çalıştayın ardından Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ve Ajans uzmanları, Kazan’da kurulan Ankara Lojistik Üssü’nü ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol