Kombi kullanımında doğru ve yanlışlar

Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor.  “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”na göre, Türk halkının yalnızca % 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor.ERA Research tarafında

Kombi kullanımında doğru ve yanlışlar

Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor.  “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”na göre, Türk halkının yalnızca % 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor.

ERA Research tarafından 815 kişi ile görüşerek yapılan araştırmaya göre, kullanıcıların %24,9’u evdeyken ve evden çıkarken kombilerini normal ısı derecesinde açık tutuyor. %18,7’si, kombilerini evdeyken normal ısı derecesinde tutarken, dışarı çıkarken kapatıyor. Oysa kombilerin evde iken normal ısı derecesinde çalıştırılması, evde olunmadığı zaman ise ekonomi sıcaklığına getirilmesi tavsiye ediliyor. Araştırma, Türk halkının yalnızca %28,1’inin kombilerini buna uygun, doğru ve ekonomik şekilde kullandığını gösteriyor.

Uykuda da ekonomik değiliz

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %61’i gece yatarken de kombilerini aynı ısı ayarında bırakırken, %39’u kombilerinin ısı ayarlarını ekonomik seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için ise tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu gibi gece yatarken de kombinin ısı ayarını düşürmek gerekiyor.

Gece kombilerin tamamen kapatılmaması da gerekiyor. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanarak enerji, gece evin ekonomi sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha çok oluyor.

Asıl önemli olan kombinin ayar sıcaklığı değil oda sıcaklığıdır

Araştırma sonuçları, katılımcıların % 24,8’inin, kombilerini, 60 °C ve üzerinde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60 °C ve üzerinde çalışması, evin yaklaşık 23-24 °C sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/salon sıcaklığının 20 °C olması gerektiği göz önüne alındığında, 60 °C ve üzeri kullanım, %18-24 arasında fazla yakıt tüketildiğini ortaya koyuyor.

“Doğru kullanım ve periyodik bakım önemli”

Kombi bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Kemal Bıçakçı şöyle konuştu: “Kombi kullanımında yapılan yanlışlar bütçelerimize zarar olarak yansıyor. Doğru kullanım ve ihmalsiz periyodik bakım kullanıcılara %15’in üzerinde tasarruf sağlar.”

Kullanıcı profili

Araştırma sonuçlarına göre kombi kullananların %70’i evli iken, %23’ü bekar olduğu, ortalama hane halkı kişi sayısının ise 3 kişi ve üzeri olduğu ortaya çıkıyor. 25-55 yaş arasında kullanımın yoğun olduğu ve kadın kullanıcıların çoğunlukta olduğu görülüyor.


Kombi kullanımında doğru ve yanlışlar

• Kombiler, bireyler evde iken normal sıcaklıkta dışarıya çıktıklarında ya da gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmelidir.

• Termostatik radyatör vanası istenilen sıcaklığa ayarlanarak belirtilen sıcaklığa geldiğinde sıcak su girişini kapatarak gereksiz enerji kullanımı önleyen bir cihazdır, enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.

• Modülasyon yapma özelliği bulunan oda termostatları oda ayarlanan sıcaklığa geldiğinde kombinin alev boyunu kısarak tasarruf sağlar. Enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.

• Dış hava sensörü hava sıcaklığına bağlı olarak kombi su sıcaklığını düşürerek hava ısındığında tasarruf sağlar.

• Tam yoğuşmalı kombiler 50°C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki su buharını yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 oranında, 50°C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol