Kredi kartı dolandırıcıları Google'ı kullanıyor

Dolandırıcılar Türkiye Bankalar Birliği‘nin (TBB) ismini kullanarak sahte web siteleri hazırlıyorlar ve kredi kartı borcunu öğrenmek isteyen kişilerin kredi kartı bilgilerini alıyorlar. Dolandırıcılık yaptığı farkedilen siteler kısa bir süre sonra kapatıl

Kredi kartı dolandırıcıları Google'ı kullanıyor

Dolandırıcılar Türkiye Bankalar Birliği‘nin (TBB) ismini kullanarak sahte web siteleri hazırlıyorlar ve kredi kartı borcunu öğrenmek isteyen kişilerin kredi kartı bilgilerini alıyorlar. Dolandırıcılık yaptığı farkedilen siteler kısa bir süre sonra kapatılsa da, kötü niyetli kişiler aynı siteyi başka bir adres altında tekrar yayına alıyorlar. Yeni sitenin adresi de, Google’ın İnternet Reklamcılığı Hizmeti olan Adwords üzerinden Google anasayfası ve bu reklam hizmetini kullanan internet siteleri üzerinden duyuruluyor.
 

Sistem nasıl işliyor ?

Tüketicifinansman.net'in haberine göre, dolandırıcılar adres değiştirerek faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Reklam, web sitesinin içeriğiyle bağlantılı olarak otomatik çıkıyor. Örneğin kredi kartlarıyla ilgili bilgi içeren bir sitede, birden fazla markanın adresi tek bir reklam içerisinde otomatik olarak sıralanıyor. Google reklamlarındaki "Kredi kartı borcu öğrenme" bağlantısına tıklayan kişiler sahte internet sitesine yönlendiriliyor.

 


İşte TBB’nin ismini kullanarak kredi kartı dolandırıcılığında kullanılan adreslerin bir listesi:admborcbilgi.com
advantagehcbs.com
akbankborcum.net
akborcogren.com
anindaborcogren.org
borcservisimiz.net
borcsorgulamaservisi.net
cekogrenme.com
dnekstreozeti.com
eborcsorgula.com
eborcsorgusistemi.com
ekartborcunuz.co.cc
eonlinebilgimerkezi.com
eonlinetbb.com
extre-ogren.co.cc
extreogrenme.co.cc
extreozetbilgisi.net
hesapkartborcunuz.com
hesapozeti.net
ilyonlinesorgu.com
jynmerkezler.net
kalitehizmetimizkk.net
kartborchizmetleri.net
kartborcu.org
kartborcuhizmetleri.com
kartborcunuz.net
karthizmetinizz.com
kartiniz.org
kmerkezler.net
kredibilir.com
kredikartbilgi.com
liderekstre.com
multborcsorgulama.net
multiborcsorgulama.net
multimerkezler.net
multimerkezlerr.net
onlineborcogren.net
tbbbilgisorgu.com
tbbkartborcsorgula.net


Google’ın harekete geçmesi gerekiyor

Bu döngü uzun bir süredir devam ediyor ancak muhtemelen aynı kişiler tarafından devam eden bu hırsızlığın önü henüz kesilmiş değil. TBB konuyla ilgili olarak bir kamuoyu duyurusu yayınlayarak tüketicileri uyarmıştı. Ancak bilinçsiz tüketicileri uyarmak kesinlikle yeterli değil.

Google’ın da bu adresleri kullanan reklamverenleri tespit ederek hesaplarını bloke etmesi ve hukuki sürecin başlaması için bu kişilerin iletişim bilgilerini gerekli mercilerle paylaşması gerekiyor (Tabii aynı kişilerin farklı isimlerle Google üzerinde farklı bir reklam hesabı açarak faaliyetlerine devam etmeleri de mümkün, ancak biz Google’ın konunun önemini anladığı takdirde hızlı aksiyon alarak bunun da önüne geçebileceğine inanıyoruz). Aksi halde bu dolandırıcılık yönteminin son bulması biraz zor görünüyor.

| tüketicifinansman.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol