Meksika Ekonomi Müsteşarı Medina: Türkiye G-20'de Örnek Ülke

Meksika Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı José Antonio Torre Medina, Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında ortaya koyduğu başarılı uygulamaları ile diğerlerine de örnek olabileceğini söyledi.Başkent Mexico City’de Cihan muhabirine konuşan Medina, dünya ticaretinin

Meksika Ekonomi Müsteşarı Medina: Türkiye G-20'de Örnek Ülke

Meksika Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı José Antonio Torre Medina, Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında ortaya koyduğu başarılı uygulamaları ile diğerlerine de örnek olabileceğini söyledi.

Başkent Mexico City’de Cihan muhabirine konuşan Medina, dünya ticaretinin yüzde 85'ini ve Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) da yüzde 90'ını temsil eden dünyanın önde gelen 20 ülkesi arasında Türkiye’nin önemli başarılara imza attığını söyledi.

Meksika’nın sayfiye merkezi Los Cabos’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılmak üzere geldiği G-20 zirvesinde alınacak kararların önemli sonuçları olacağına dikkat çeken Meksikalı yetkili, 2012 dönem başkanlığını yürüten Meksika’nın bu kararların uygulanması için yakın takipçisi olacağını dile getirdi.

G-20 zirvesinde bir çok konunun gündeme geleceğine dikkat çeken müsteşar, bunlar arasında en önemli olanların seçileceğini ve başarı kriterleri belirlendikten sonra bu konuların takibinin yapılacağını söyledi. “Türkiye ve Meksika bir çok konuda birbirinden farklı. G-20 üyeleri zaten farklılıkları temsil ediyor. Dolayısıyla biz sonuç elde edilebilecek konulara bakacağız.” diyen Medina, ortaya koyduğu performans ile Türkiye’nin bazı konularda G-20 üyesi ülkelere öncülük edebileceğini belirtti.

“Başarı hikayeleri ve örnek uygulamalar üzerinde yoğunlaşıyoruz.” diyen Meksikalı yetkili, G-20'de Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) de unutmadıklarının altını çizdi. G-20 forumunda KOBİ’lerin az temsil edildiğini kabul eden Medina, ancak onlar için önemli olan inovasyon ve teknoloji gibi konuların ön plana çıktığını kaydetti. KOBİlerin gelişmekte olan ülkelerin dinamosu olduğuna vurgu yapan Medina, istihdam sektörünün yüzde 75'ini KOBİ'lerin sağladığını, zenginliğin üretiminde yüzde 45 katkısı olduğunu ve GSMH'nin önemli kısmının KOBİ'lerin katkısı ile gerçekleştiğini belirtti CİHAN

Meksika Ekonomi Müsteşarı Medina: Türkiye G-20'de örnek ülke

Meksika Ekonomi Müsteşarı Medina: Türkiye G-20'de örnek ülke

Meksika Ekonomi Müsteşarı Medina: Türkiye G-20'de örnek ülke

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol