Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 'Sarı Basın Kartı' haberlerini yalanladı

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından bugün bir gazetede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a isnad edilerek "Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Dairesi Başkanı ile bir yarbay, üç binbaşı, bir sekreter ve bir evrak memuru ile arş

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 'Sarı Basın Kartı' haberlerini yalanladı

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından bugün bir gazetede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a isnad edilerek "Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Dairesi Başkanı ile bir yarbay, üç binbaşı, bir sekreter ve bir evrak memuru ile arşivciye de sarı basın kartı verildiği" şeklindeki haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin 7/9096 esas sayılı yazılı soru önergesine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından verilen 22 Ağustos 2012 tarihli cevabın, haberi yapanlar tarafından sehven ya da kasıtlı olarak gerçek dışı ve eksik ifadelerle haberleştirildiği ifade edildi. Başbakan Yardımcısı Arınç'ın söz konusu yazılı cevabında, kamu kurum ve kuruluşlarında hangi görevlilere basın kartı verilebileceğine ilişkin olarak 23 Mart 2001 tarihli ve 24351 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Basın Kartı Yönetmeliği'nin "Basın Kartı Alabilecek Kamu Görevlileri ve Kontenjanlar" başlıklı 20'nci maddesine yer verildiği ve yalnızca basın kartı verilebilecek kamu kurum ve kuruluşları ile kontenjanlarının sayıldığı açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın vermiş olduğu cevapta, haberde iddia edilen "Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanı ile bir yarbay, üç binbaşı, bir sekreter ile bir evrak memuru ile arşivciye de sarı basın kartı verildiği" şeklindeki hiçbir ifadenin yer almadığı kaydedildi. Dolayısıyla Bakan'a aitmiş gibi haberleştirilen söz konusu ifadelerin tamamen haberi yazan muhabir ya da yayın kuruluşunun hayal ürünü olduğu belirtildi.

Diğer taraftan, yapılan incelemede Basın Kartı Yönetmeliğinde olmasına rağmen Genelkurmay Basın-Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanlığı'nda hiçbir görevliye basın kartı verilmediği ve bu konuda Genel Müdürlüğe herhangi bir başvuruda bulunulmadığının da tespit edildiği açıklandı.

Açıklamada, isteyenlerin Arınç'ın, soru önergesine vermiş olduğu yazılı cevaba Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin resmi web adresinden ulaşabilecekleri de eklendi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol