web counter free
 • BIST 82.184
 • Altın 99,080
 • Dolar 2,6005
 • Euro 2,8175
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 12 °C
 • Adana 15 °C
 • Adıyaman 7 °C
 • Afyon 6 °C
 • Ağrı 1 °C
 • Amasya 7 °C
 • Antalya 12 °C
 • Artvin 7 °C

En popüler Sosyal Paylaşım Siteleri hangileri

En popüler Sosyal Paylaşım Siteleri hangileri
Türk ve Dünyadaki internet kullanıcılarının en popüler Sosyal Paylaşım Siteleri haberimizde...

İnternet kullanıcıları artık sadece gençler değil.

Ülkemizde 26 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk… Kısacası herkes artık internet kullanıyor. Artık hayatımızda

 “ Sosyal Medya

var. Sosyal medyayı anlamak için sosyal medya platformlarını kullanmaya başlamak gerekiyor.

Mobil internetin getirdiği nimetlerden biri olan sosyal ağların sayısı gün geçtikçe artsa da, birçok sosyal paylaşım sitesi rekabetin çok fazla olduğu internet dünyasında kapanıp tarihe karışıyor.

Türk ve Dünyadaki internet kullanıcıları için en popüler
Sosyal Paylaşım Siteleri

FacebooktwitterGoogle+tumblrinstagram
FacebookTwitterGoogle PlusTumblrInstagram
deliciousFriendfeedapp netlinkedinnetlog
DeliciousFriendfeedApp.netLinkedinNetlog
birgoyazarkafehurlistmyspacepath
BirgoYazarkafeHürlistMyspacePath
hi5yonjabadooaimdigg
Hi5YonjaBadooAimDigg
flickrdisquslastfmreddityelp
FlickrDisqusLastfmRedditYelp
smugmugstumbleupontechnoratigrou.psesosyal
SmugmugStumbleuponTechnoratiGrou.psesosyal
youtubedailymotionvimeoblogcuMeetup
YoutubeDailymotionVimeoBlogcuMeetup
sizdensizelimkFeedly Pinterestdeviantart
SizdensizeLimkFeedlyPinterestDeviantart
Orkutmylifeskyrockzorpiatuenti
OrkutMylifeSkyrockZorpiaTuenti
pondrVkontakteVinebumerang 
PondrPVkontakteVineBumerang 

Sosyal medya blog mikro blog sosyal ağlar ve sosyal imleme

İnternet ve halkla ilişkileri bir araya getiren en önemli kavram olarak karşımıza “sosyal medya” çıkıyor. Sosyal medya internet kullanıcıları için sınırsız fırsatlar sunmakta. Bu fırsatlar şirketlere de yansımakla beraber, ürün ve hizmetlerinde sorun yaşayan, müşterilerini memnun edemeyen şirketler için sosyal medya bir tehlike haline gelmeye başlıyor.

Bu sebeple şirketlerin PR 2.0, yani internet ortamında halkla ilişkiler faaliyetlerinde bulunmaya başlamaları, sosyal medyayı tanımaları ve iş süreçlerini daha doğru bir şekilde yönlendirmeleri gerekiyor.

Kulağa hoş gelen sözler, uygulamaya geçmediği sürece hiçbir şirket için değer taşımıyor. Uygulamaya geçmek için ise önce anlamak, sonra stratejiler oluşturmak gerekiyor.

PR 2.0 anlamak için; web 2.0, bloglar, sosyal ağlar gibi bazı kavramları tanımlayalım.

WEB 2.0

İnternet kullanıcılarının, internette belirli kaynaklardan eriştiği içerikleri sadece takip ettiği süreçten, kullanıcıların kendi içeriklerini ürettiği, bu içerikleri başkalarıyla paylaştığı sürece geçişi tanımlamak amacıyla Web 2.0 ifadesi kullanılıyor. İnternet sitelerindeki tasarım ve yazılım teknolojilerindeki değişimin sonucu olan bu paylaşım ortamı birçoğumuzun internette sıkça kullandığı Facebook, Youtube, Flickr, Blogger gibi binlerce ücretsiz internet sitesi sayesinde ortaya çıkıyor. İnternet siteleri ortamı sunarken, internet kullanıcıları, içeriği oluşturuyor.

BLOG

Web 2.0 sürecinin en önemli unsurlarından olan blog, kelime anlamı olarak “web günlüğü” olarak tanımlanıyor. Bir veya daha fazla kişi tarafından hazırlanan bloglar bireyler veya kurumlar tarafından hazırlanabilir. Bir blog’u önemli kılan en önemli unsuru içeriğidir. Blogları değerli kılan özellikleri, güncel, samimi ve değerli içerikler sunabilmesidir. Dünyada ve ülkemizde oldukça fazla takip edilen ve okurlarının görüşlerini etkileyebilen on binlerce blog yazarı bulunuyor. Blog yazarlarının tanınması ve etkili olması için internet kullanıcıları tarafından itibar görecek içerikler sunabilmesi gerekli. Şirketler tanınmış ve etkili blog yazarları ile iletişim halinde olmanın ne kadar önemli olduğunu bildiklerinden önemli blog yazarlarını medya ilişkileri süreçlerine katıyor.

MİKRO BLOG

Bloglarla kıyaslarsak, en önemli özelliği anlık ve kısa içerikler ile başkalarıyla içerik paylaşılmasını sağlamak. En popüler mikro blog servislerinden olan Twitter’da girilen her blog yazısı 140 karakterle sınırlıdır. İnsanların anlık olarak ne yaptıklarını başkalarıyla paylaşmalarını sağlayan mikro bloglar, özellikle profesyoneller tarafından bilgi ve haber paylaşımı amaçlı kullanılıyor. Dünyanın herhangi bir yerinde olan bir gelişmeyi en hızlı duyuran platformlar Mikro Bloglardır. Bir iki cümleyle sınırlı içerikle ile güncellenebilmeleri, cep telefonu ve iPhone gibi mobil araçlar ile kolayca kullanılabilmeleri, içeriğin hızlı bir şekilde yayılmasına olanak sağlıyor.

SOSYAL AĞLAR

İnternet kullanıcılarının birbirleriyle tanışması, irtibata geçmesi, içerik paylaşımında bulunması, tartışma ortamı oluşturması ve ortak ilgi alanlarındaki kişilerin bir araya gelebileceği gruplar oluşturulması amacıyla oluşturulan internet siteleri sosyal ağlar olarak tanımlanıyor. Ülkemizde oldukça popüler olan Facebook buna bir örnektir. Sadece iş amaçlı ilişkiler kurabileceğiniz Linkedin önemli sosyal ağlardan biridir.

SOSYAL İMLEME

İnternet kullanıcılarının beğendikleri internet sitelerini ve internet sayfalarını başkalarıyla paylaşmasına olanak sağlar. İnternet kullanıcıları paylaşılan içerikleri oylayarak ve yorumlayarak takip ederler. Bu sayede internette yer alan milyonlarca içerik arasında insanların ilgisini çekebilecek yazılar, resimler ve videolar ön plana çıkabilir.

SOSYAL MEDYA

Bireylerin internette birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımlar sosyal medyayı oluşturur. Sosyal ağlar, bloglar, mikro bloglar, anlık mesajlaşma programları, sohbet siteleri, forumlar gibi insanların bir biriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde internet kullanıcıları aradıkları ve ilgilendikleri içeriklere ulaşma fırsatına erişiyor. İlk bakışta bireyler veya küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar gibi görünsede, paylaşılan bilgi veya içerikle ilgilenen kişi sayısı oldukça hızlı ve fazla şekilde artıyor. İnternet kullanıcılarının olumlu ve olumsuz deneyimlerini internet ortamında paylaşmaları şirketler için fırsatları ve tehlikeleri beraberinde getiriyor.

PR 2.0, yani internette yürüteceğiniz halkla ilişkiler faaliyetleri için, bu kavramları bilmenin de ötesinde uygulamaya geçmeniz gerekiyor. Kendi içeriklerinizi sosyal medyada paylaşmaya başlamadan önce, sosyal medyayı takip etmeye başlamalı ve insanların internette nasıl diyaloglar oluşturduğunu anlamaya çalışmalısınız.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gulsen
21 Mart 2015 Cumartesi 13:20
13:20
harika
hülya avşar
10 Ocak 2015 Cumartesi 13:38
13:38
güzeeeeelllllllllllll
föod
27 Kasım 2014 Perşembe 13:07
13:07
Pinterest unutmuşlar
buket gürel
24 Kasım 2014 Pazartesi 19:42
19:42
sitelerin hepsi ücretsiz mi
alacak kurt
11 Kasım 2014 Salı 16:57
16:57
site iyi bir site ama kötü amaçlar için kullanılmamalı
Buket Gezer
21 Ekim 2014 Salı 21:41
21:41
bn los angelastan aldım ıphone 6 goldu gerçek altın
Sinebol
04 Eylül 2014 Perşembe 17:13
17:13
Sinebol olarak yazınızdan fazlasıyla yararlandık teşekkürler.
batuhan bjk
18 Nisan 2014 Cuma 16:10
16:10
sitelerin hepsi burada yok
BETÜL
12 Mart 2014 Çarşamba 11:52
11:52
ÇOK GÜZEL
ısmaıl durmaz
03 Mart 2014 Pazartesi 10:59
10:59
iphone 6 yakında cıkıcak
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haberim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim