Türkiye’nin İlk 3 Boyutlu Böbrek Nakli Yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, Türkiye'de ilk kez laparoskopik yöntemle birlikte 3 boyutlu kamera kullanılarak alınan böbrek başka bir hastaya nakledildi.Organ nakillerinde elde etiği başarılarla adını duyuran Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, canlı ve

Türkiye’nin İlk 3 Boyutlu Böbrek Nakli Yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, Türkiye'de ilk kez laparoskopik yöntemle birlikte 3 boyutlu kamera kullanılarak alınan böbrek başka bir hastaya nakledildi.

Organ nakillerinde elde etiği başarılarla adını duyuran Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, canlı vericili böbrek nakilleriyle ilgili bir ilki başlattı.

        Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde, 6 hastaya 3 boyutlu kamera yöntemiyle organ nakli gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntem, ameliyat ve hastanede yatış sürecini kısaltıyor. Yöntem sayesinde böbreği veren kişinin bir gün içerisinde hastaneden taburcu olması sağlanıyor.

        Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Yrd. Doç. Dr. Ayhan Mesci ve Dr. Birkan Bozkurt ile birlikte konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Son yıllarda canlı vericili nakillerde ameliyatların tamamının laparoskopik (kapalı) yöntemle yapıldığını belirten Doç. Dr. Dinçkan, “Günümüzde ameliyat yaraları giderek küçülüyor. Vericilere daha az zarar verilmeye çalışılıyor. Laparoskopik yöntemde; hastanın karnına 3–4 delik açıyoruz. Deliklerden birinden kamerayı sokuyoruz. Böbreği kasık bölgesinde açılan 3–4 santimlik bir kesiden çıkarıyoruz. Böylece donör büyük ameliyat izlerinden kurtuluyor. İyileşme süreci hızlanıyor ve hastaneden daha kısa sürede taburcu oluyor.” diye konuştu.

Son dönemde kamera sisteminin de geliştiğini belirten Dinçkan, organ nakillerinde artık 3 boyutlu kamera sistemini kullanmaya başladıklarını ifade etti. Bu sayede görüntüde canlılık oluştuğunu, bunun da daha kolay bir ameliyat imkânı sunduğunu belirten Dinçkan, “Damarları ve arka planı çok daha net görebildiğimiz için bu sistem bize güvenlik sağlıyor. Sistem Türkiye’de sadece bir merkezde başka ameliyatlarda uygulanıyor. Biz ilk kez böbrek naklinde uyguladık. İlerleyen dönemlerde başka nakillerde de bunu kullanabiliriz. Sistemi ‘single port donör nefrektomi’ ameliyatında da kullanmaya başladık. Bu ameliyatta vericiye delik açmadan sadece 3,5 santimlik bir kesi açıyoruz ve böbreği oradan çıkarıyoruz. Bu sayede sabahleyin ameliyat olan bir hasta akşam taburcu olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Üç boyutlu nakillerin hem hekim hem de hasta açısından büyük avantaj olduğunu belirten Dinçkan, eskiden büyük ameliyat kesiği açarak operasyonların yapıldığını, şimdi bu durumun tam tersine dönerek küçük kesilerle operasyonların yapıldığını söyledi. Laparoskopik yöntemle ameliyatın eskiden yaklaşık 1 saat sürdüğünü anlatan Dinçkan, şöyle devam etti: “Üç boyutlu yöntem bunu 10 dakika kısalttı. Tecrübemiz arttıkça bu sürenin daha da kısalacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki nakillerin tamamını bu yöntemle yapacağız.”

        “AMELİYATTAN SONRA FAZLA ACI ÇEKMEDİM”

        Yeni geliştirilen yöntem, ilk kez eşi Bahar Sıvışan’a (23) böbreğini veren Erman Sıvışan’da (30) denendi. Adana’da Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan bir çocuk babası Erman Sıvışan’ın böbreği 3 boyutlu yöntemle alınıp 6 aydır diyalize giren eşine nakledildi. Naklin üzerinden sadece bir gün geçmesine rağmen kendisini çok iyi hissettiğini söyleyen Erman Sıvışan, “Sistem ilk kez bende uygulandığı için şanslıyım. Ameliyatın ardından 2 saat içerisinde ağrılarım geçti.” dedi.

        Eşinin küçük yaşlardan itibaren böbrek hastası olduğunu söyleyen Sıvışan, “İlaç tedavisiyle yaşamını sürdürüyordu. Hamile kalınca böbrekleri iflas etti ve diyalize girmeye başladı. Aslında doktorlar hamile kalmaması için uyarmıştı ama annelik isteği ağır bastı.” diye konuştu.
CİHAN

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu böbrek nakli yapıldı

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu böbrek nakli yapıldı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol