Van’daki Afet Konutları 20 Bine Yaklaştı

Van’da yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından afetzedelerin barınma sorunun kalıcı şekilde çözümü amacıyla inşa edilecek konutların sayısı 20 bin’e yaklaştı. İnşaatları devam eden 15 bin 323 konutun ardından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığ

Van’daki Afet Konutları 20 Bine Yaklaştı

Van’da yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından afetzedelerin barınma sorunun kalıcı şekilde çözümü amacıyla inşa edilecek konutların sayısı 20 bin’e yaklaştı. İnşaatları devam eden 15 bin 323 konutun ardından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2 bin 148 konutun ihalesini daha sonuçlandırdı. Böylelikle Van’a inşa edilecek konut sayısı 17 bin 471’i buldu. TOKİ, konutları ağustos ayı sonundan itibaren afetzedelere vermeyi planlıyor.

TOKİ, Van merkez ve Erciş'te yaşanan deprem felaketinin ortaya çıkardığı acil barınma sorununun en kısa sürede çözülmesi amacıyla başlattığı çalışmaları hızla sürdürüyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) gelen kesin hasar tespit bilgileri doğrultusunda kalıcı konut ihalelerini gerçekleştiren kurum, depremden bir ay gibi kısa bir süre sonra kalıcı konutların inşaatlarına başladı. Depremzedelerin eğitim ve ibadet gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla sosyal donatıların ihalesi de konutlarla eş zamanlı yürütüldü.

EDREMİT’E 2 BİN 148 AFET KONUTU

Van’da 15 bin 323 kalıcı konutun inşaat çalışmalarını sürdüren TOKİ, ihtiyaçlar doğrultusunda yeni projeleri uygulamaya koydu. Bu kapsamda Van’ın Edremit ilçesindeki afetzedeler için 2 bin 148 konutunun daha ihalesini tamamladı. Yeni ihalesi yapılan 2 bin 148 afet konutu ile birlikte 3 okul, 3 cami ve 4 büfenin de ihalesini gerçekleştirdi. Son ihalelerle birlikte Van’da toplam 17 bin 967 konut, 27 okul, 27 cami, 10 ticaret merkezi ve 17 büfe rakamına ulaşıldı.

KÖY EVLERİ İNŞA EDİLDİ

Toplu Konut İdaresi, Van merkez ve Erciş’in yanı sıra deprem afetinin yaşandığı köylerin de yaralarını sarmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Afetzede köylülerin barınma ihtiyaçlarının sağlanması amacıyla kalıcı çözümler üreten idare, ilk etapta üç köyde toplam 225 köy evi inşa etti. Van’ın Dağönü Köyü’nde 75 köy evi, 75 ahır, köy konağı ve cami, Özkaynak Köyü’nde 50 köy evi ve 50 ahır, köy konağı ve cami, Topaktaş Köyü’nde 100 köy evi, 100 ahır olmak üzere toplam ilk etapta toplam 225 köy evi ve ahır inşa edildi. Her bir köye ayrıca köy konağı ve cami de yapılıyor. TOKİ köylerde içme suyu ve atık su kanalizasyon sistemleri de kuruluyor. Çelik köy evleri 98 metrekare, ahırlar ise 62 metrekare büyüklüğünde olacak.

KONTEYNER VE ALTYAPILARI DA TOKİ’DEN

Van ile merkez köyler için TOKİ tarafından 6 bin konteynerin altyapısıyla birlikte ihalesi yapılmış ve tamamlanarak AFAD’a teslim edildi. Bununla birlikte TOKİ, Van merkez ve Erciş’te toplam 16 bin 576 adet konteynere ait 'Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İnşaatı' işini de tamamladı. CİHAN

Van’daki afet konutları 20 bine yaklaştı

Van’daki afet konutları 20 bine yaklaştı

Van’daki afet konutları 20 bine yaklaştı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol